Groźne choroby atakują zwierzęta na całym świecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Klaudia Sokowska | klaudia.sokowska@agropolska.pl
30-08-2014,13:00 Aktualizacja: 26-11-2014,13:03
A A A

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia wśród zwierząt i ptaków na świecie wykryto 173 nowe ogniska groźnych chorób, w tym ASF, wąglika, pryszczycy i PED - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Jak podaje Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor), nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w Rosji. W ostatnich dniach służby weterynaryjno-sanitarne tego kraju poinformowały o trzech nowych ogniskach choroby w obwodach smoleńskim i kałuskim.

W miejscach wykrycia ognisk ASF specjaliści wdrożyli odpowiednie procedury zgodne z obowiązującymi instrukcjami walki z wirusem.

Litwa potwierdziła oficjalnie wykrycie jednego nowego przypadku ASF na swoim terytorium.

Jak informuje Rossielchoznadzor, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, na terenie USA w dalszym ciągu rejestrowane są nowe przypadki pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej u zwierząt. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowano 55 ognisk choroby.

Pryszczycę - ostrą i bardzo zaraźliwą wirusową chorobę zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich wykryto natomiast w Kirgistanie, Namibii oraz Tunezji.

W ciągu ostatnich kilku dni potwierdzono także nowe ogniska choroby niebieskiego języka (inaczej bluetongue) na terytorii Włoch (28 ognisk) oraz Macedonii (25 ognisk).

Przypadek wirusa ptasiej grypy o wysokiej patogenności wykryto w Wietnamie, natomiast służby weterynaryjne USA i Republiki Południowej Afryki potwierdziły nowe przypadki wystąpienia odmiany wirusa o niskiej patogenności.

W Rumunii zanotowano przypadek wystąpienia wąglika.

Ponadto potwierdzono wystąpienie pierwszych ognisk chorób na terenach, na których do tej pory nie występowało zakażenie - jedno ognisko ASF na terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej, jedno ognisko choroby niebieskiego języka w Botswanie, 12 ognisk w Rumunii.

Na terytorium Tajwanu wykryto pierwsze przypadki epidemicznej biegunki świń (PED) - 34 przypadki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA