Sprawdź gdzie ptasia grypa robi największe spustoszenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-01-2021,12:10 Aktualizacja: 25-01-2021,11:07
A A A
Główny lekarz weterynarii opublikował komunikat dotyczący występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dotyczy on państw członkowskich Unii Europejskiej, terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Ukrainy.
 
Służby weterynaryjne poinformowały, że obecnie w Europie odnotowuje się znaczną liczbę przypadków i ognisk ptasiej grypy.
 
Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji i w Niemczech, natomiast najwięcej przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa w Niemczech i w Danii. 
 
W okresie od 1 do 21 stycznia bieżącego roku we Francji potwierdzono 132 ogniska HPAI oraz 1 przypadek choroby. Z kolei w Niemczech wystąpiło 18 ognisk ptasiej grypy oraz 49 przypadków u dzikich ptaków.
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

HPAI w Polsce. Białoruś rozszerza ograniczenia

Służby weterynaryjne informują, że Republika Białorusi wprowadza kolejne ograniczenia dotyczące drobiu i jego przetworów pochodzących z Polski. Wszystko to z uwagi na występowanie ptasiej grypy.   Departament Nadzoru Weterynaryjnego i...
W tym czasie Polska poinformowała o 7 ogniskach i 2 przypadkach, Węgry o 3 ogniskach i 1 przypadku, a Niderlandy o 1 ognisku HPAI.
 
W Szwecji odnotowano 3 ogniska i 2 przypadki, w Danii 1 ognisko i 10 przypadków, na Litwie 1 ognisko i 3 przypadki, a w Finlandii wystąpił 1 przypadek choroby.
 
Ognisk ptasiej grypy nie potwierdzono w Belgii, Czechach, Słowacji, Rumunii, we Włoszech, w Hiszpanii i w Irlandii. Jednak w krajach tych odnotowano sporadyczne przypadki HPAI u dzikich ptaków. 
 
Z kolei w Irlandii Północnej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie nie poinformowano o przypadkach choroby, ale w każdym z tych państw wystąpiły po 2 ogniska ptasiej grypy.
 
Służby weterynaryjne informują, że obecną sytuację w Polsce można uznać jako stabilną. Jest to efekt działań prewencyjnych i przeciwepizootyczych prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną. 
 
W Polsce jest realizowany monitoring bierny tej choroby, prowadzony przez poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w PIWet-PIB Puławy.
 
Diagnostyka tej choroby i jej zwalczanie opierają się o standardy prawa wspólnotowego i krajowego.
 



 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA