Ptasia grypa - 30 mln złotych na odszkodowania dla hodowców drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-01-2017,10:00 Aktualizacja: 27-01-2017,9:59
A A A
Hodowcy drobiu, którzy musieli wybić swoje stada oraz ci z gospodarstw znajdujących się w strefie objętej restrykcjami otrzymają odszkodowanie i rekompensaty. Na razie na pomoc przeznaczono 30 mln złotych, a wypłaty ruszą od 1 lutego - informuje radiowa Jedynka.
 
Ptasia grypa wciąż atakuje kolejne gospodarstwa i dziesiątkuje dzikie ptaki, a hodowcy drobiu ponoszą duże straty. 
 
Jak poinformował poseł Jacek Bogucki rząd przygotował program pomocy, który zostanie uruchomiony od 1 lutego br. Jak podkreślił gość radiowej Jedynki w przypadku wybicia stad rolnicy otrzymają odszkodowanie o wartości rynkowej drobiu.
 
ptasia grypa, drób, utylizacja ptaków, lubuskie, Główny Inspektorat Weterynarii

W Lubuskiem ubito już milion ptaków

W województwie lubuskim z powodu ptasiej grypy w 46 fermach zutylizowano już ponad milion sztuk drobiu - głównie indyków, kaczek i gęsi. Trwa też ubój drobiu w gospodarstwach przydomowych w strefach zapowietrzonych. W...
- Jeśli natomiast nie ma potrzeby wybicia stada, ale gospodarstwo znajduje się w zarażonej strefie i ponosi straty z tytułu mniejszych cen czy przerwania produkcji, wtedy proponujemy rekompensatę 25 zł za gęś, do 4 zł za pozostały drób, a 5 zł za kury - mówi Bogucki.
 
Ministerstwo szacuje, że na razie na ten cel trzeba będzie przeznaczyć około 30 milionów złotych, ale w razie potrzeby ta kwota zostanie zwiększona.
 
Mimo, że nie ma jeszcze rozporządzenia, to projekt przeszedł całą ścieżkę legislacyjną i rekompensaty będą wypłacane w terminie od 1 do 28 lutego w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
 
Bogucki przypomina, że ministerstwo rolnictwa, krajowy lekarz weterynarii oraz Krajowa Rada Drobiarstwa apelują do rolników o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji we wszystkich, nawet najmniejszych gospodarstwach, w których trzymany jest drób.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA