Polska może jeszcze zwiększyć eksport drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2021,11:00 Aktualizacja: 29-09-2021,10:08
A A A

Singapur jest zainteresowany zakupem polskiego drobiu, nie tylko na potrzeby zabezpieczenia bieżących potrzeb rynku, ale też uważa nasz kraj za strategiczny kierunek importu żywności - informuje Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza.

Przy współpracy KRD-IG z Ambasadą Polski w Singapurze, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz singapurskiej organizacji Meat Traders Association (Stowarzyszenie Handlowców Mięsa) odbyło się spotkanie online, którego celem było wzmocnienie relacji handlowych pomiędzy krajami.

branża drobiarska, grypa ptaków, pandemia koronawirusa, produkcja i eksport drobiu

Branża drobiarska wychodzi na prostą

Po spadku eksportu spowodowanym pandemią i obniżeniu produkcji drobiu na skutek strat związanych z ptasią grypą polska branża drobiarska wychodzi na prostą - podają analitycy Credit Agricole. W Agromapie eksperci zaznaczyli, że branża drobiarska...

Wzięli w nim m.in. polscy producenci mięsa drobiowego. Rozmawiano o eksporcie do tego azjatyckiego państwa-miasta. Pokłosiem spotkania jest podpisanie przez Krajową Radę Drobiarstwa oraz Meat Traders Association umowy o współpracy.

"Przedmiotowa umowa umożliwi obu stronom podejmowanie wspólnych działań w obszarze związanym z dostępem polskiego drobiu do rynku singapurskiego, w tym w zakresie wymiany informacji na temat jakości i bezpieczeństwa eksportowanego mięsa. Jednym z elementów współpracy będzie tworzenie możliwości dla przyszłych działań i projektów" - napisano w komunikacie KRD.

Singapur importuje mięso głównie z Brazylii. Polska jest krajem członkowskim UE dopuszczonym do sprzedaży drobiu na tamtejszy rynek - ważny dla naszego wywozu mięsa, w tym drobiowego, ze względu na niemal całkowite uzależnienie od importu żywności. Jednocześnie, z uwagi na położenie, Singapur może stanowić centrum  logistyczne dla towarów wysyłanych do krajów regionu, m.in. do Chin.

- Singapur dostrzega potencjał polskiego sektora drobiarskiego. W celu zwiększenia możliwości eksportowych, postanowiliśmy rozpocząć współpracę celem wypracowania rozwiązań korzystnych zarówno dla Polski, jak i dla Singapuru. Dlatego też od kilku miesięcy wspólnie z Ambasadą RP w Singapurze pracowaliśmy nad stworzeniem memorandum dotyczącego współdziałania pomiędzy naszymi krajami, które jest ukoronowaniem szeregu działań mających przynieść obu stronom wymierne korzyści - podsumował Dariusz Goszczyński, dyrektor generakny KRD-IG.

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE - w 2020 wyniosła 2 mln 917 tys. ton (w zakładach zatrudniających 50 osób i więcej). Ponad 55 proc. (1,6 mln ton) wyrobów wartych ponad 2,7 mld euro trafiło na eksport. Sprzedaż drobiu to największa pozycja w handlu artykułami rolno-spożywczymi.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu