Eksport drobiu pobił kolejny rekord

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2018,8:15 Aktualizacja: 02-03-2018,8:30
A A A

Ubiegły rok był rekordowym dla branży drobiarskiej. Z Polski wyeksportowano ponad 1,12 mln t nieprzetworzonego mięsa i podrobów o wartości ponad 8 mld 30 mln zł, czyli odpowiednio o 9,4 i 7,1 proc. więcej rok do roku.

Analitycy Rynków Rolnych Banku BGŻ BNP Paribas zwracają uwagę, że odbyło się to mimo ograniczeń handlowych związanych z grypą ptaków. Dopiero w lipcu 2017 r. Polska odzyskała status kraju wolnego od tej choroby, co pozwoliło powrócić eksporterom na wiele zamkniętych wcześniej rynków. Jednak jeszcze do tej pory nie wszystkie zostały ponownie otwarte (np. RPA).

mięso i podroby z indyków, indyki, drób, handel drobiem, sprzedaż mięsa indyczego

Eksport drobiu rośnie, ale mięsa indyczego leci w dół

Wolumen eksportu mięsa i podrobów drobiowych w 2017 roku zwiększył się o blisko 10 proc., ale w przypadku mięsa indyczego zanotowano 12 proc. spadek - wynika z szacunków analityków Banku BGŻ BNP Paribas. Według danych Eurostat...

Drób uznawany jest za jeden z polskich hitów eksportowych, co wynika nie tylko z konkurencyjnej oferty cenowej, ale również wysokiej jakości oferowanych produktów.

Eksport jest niezwykle istotny dla branży drobiarskiej, gdyż produkcja krajowa znacznie przewyższa zapotrzebowanie na rynku wewnętrznym. Ok. 40 proc. wyprodukowanego w kraju mięsa trafia za granicę.

Dodatkowo produkcja nieustannie wzrasta, co powoduje presję w kierunku spadku cen skupu, pomimo wzrostu konsumpcji krajowej - zaznaczają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas S.A.

Większość eksportowanego nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych trafia na rynek Unii Europejskiej, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

W 2017 r. do tych trzech odbiorców łącznie sprzedano 31 proc. wywiezionych towarów.

drób, eksport drobiu, RPA, mięso, agrobiznes

Polski drób może ponownie trafić do RPA. Trwa inspekcja

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza została koordynatorem wizyty służb weterynaryjnych Republiki Południowej Afryki w Polsce, która odbywa się w dniach 22-26 lutego. Celem misji jest ocena skuteczności zastosowanych środków...

Do Niemiec wyeksportowano 169,8 tys. t mięsa drobiowego, czyli tylko o 0,5 proc. więcej niż w 2016 roku. Z kolei na Wyspy wysłano 95,9 tys. t (+8,2 proc.).

O blisko jedną czwartą (24,9 proc.) zwiększył się wolumen wywozu mięsa drobiowego do Francji, która zakupiła 82,5 tys. t.

W tym roku w Polsce grypa ptaków nie wystąpiła, mimo wykrycia pojedynczych ognisk i przypadków w innych krajach (m.in. we Włoszech, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii), ale nie można wykluczyć jej powrotu w okresie wiosennych lub jesiennych migracji dzikich ptaków.

Jeśli jednak choroba nas ominie, to zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, padnie kolejny rekord eksportu mięsa i podrobów drobiowych.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu