Eksport drobiu coraz większy. Polska jednym z liderów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2015,14:50 Aktualizacja: 29-05-2015,15:20
A A A

W pierwszym kwartale br. UE wyeksportowała do krajów trzecich 322,2 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 3,4 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

Jak informuje FAMMU/FAPA - na podstawie najnowszego raportu Komisji Europejskiej - w strukturze towarowej dominowały produkty z kurcząt (86 proc. ogółu), których sprzedaż poza Wspólnotę wzrosła o 3,8 proc. do ok. 276 tys. ton. W gorę poszedł też wywóz wyrobów z indyka (5,8 proc. do 32 tys. ton) i gęsi (21 proc. do 613 ton), a spadł z kaczek (41 proc. do 1,2 tys. ton) oraz żywca (8 proc. do 3 tys. ton).

Najwięcej drobiu wysłały poza UE Francja, Holandia i Polska. Nasz udział w unijnym eksporcie wyniósł 13 proc., a przez rok dostawy zwiększyły się o 40 proc.

Największymi odbiorcami tego gatunku mięsa w pierwszym kwartale br. były ponownie kraje afrykańskie - Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Sprzedaż do Rosji zmalała prawie do zera z powodu embarga wprowadzonego w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na unijnym rynku jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów.

Import drobiu z krajów trzecich do UE w styczniu, lutym i marcu wyniósł ok. 176 tys. ton i był o 8,3 proc. niższy niż przed rokiem. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (53 proc. ogółu).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA