Wołowina z dopłatami. Będą pieniądze na zakup bydła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-03-2017,17:05 Aktualizacja: 06-03-2017,17:10
A A A

Rolnicy, którzy chcą zmienić profil produkcji na bydło mięsne mogą otrzymać pieniądze na zakup zwierząt. W przypadku jałówek będzie to od 1 zł do 2,5 tys. zł za sztukę w zależności od wieku, a buhaja 4 tys. zł.

Rozporządzenie, które ma ułatwić rolnikom zmianę profilu produkcji wkrótce wejdzie w życie - informuje TVP 1. Pieniądze otrzymają producenci mleka, którzy posiadają do 30 krów i chcą się zająć produkcją wołowiny oraz hodowcy świń ze stref objętych ASF-em, którzy również zdecydują się na opasy.

Mniejsi producenci mleka oraz tuczników ze stref objętych ASF-em mogą otrzymać pomoc. W sumie do podziału jest około 22 mln euro czyli blisko 90 milionów złotych. Rozporządzenie to zostało przyjęte w ramach tzw. pakietu Hogana (od nazwiska komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana). Dopłaty są przeznaczone na zakup jałówek bądź buhaja.

mleko, GMO, pasze nonGMO, krowy mleczne

Mleko bez GMO jest zdrowe. Ale z GMO również

Mleko bez GMO jest w Europie coraz bardziej popularne. Polska nie była pierwsza w tym temacie. Wszystkie krowy w Szwecji są żywione bez soi GMO. Spółdzielnia mleczarska Arla od wielu lat dopłaca hodowcom pieniądze za to, że w ten...

Dopłaty trafią do tych rolników, którzy zdecydują się na zmianę profilu produkcji i kupią zwierzęta, ale maksymalnie do 20 sztuk, do czerwca 2017 roku. Do każdej nabytej jałówki w wieku 6-12 miesięcy wyniosą one tysiąc złotych, do samicy w wieku 12-18 miesięcy 1,5 tys. zł, a powyżej 18 miesięcy 2,5 tys. zł - informuje TVP 1.

Buhaje również będą refundowane. W tym przypadku jednak aby hodowcy mogli otrzymać pieniądze za zakup tych zwierząt, 4 tysiące złotych do jednego samca, muszą już posiadać minimum 10 jałówek.

Dopłaty do kupowanych jałówek i buhajów dla rolników planujących zmianę profilu produkcji to pierwszy etap wsparcia produkcji wołowiny w Polsce - informuje TVP 1. W przygotowaniu jest tzw. pakiet stały dla bydła. To długofalowy program wspierania rozwoju hodowli w Polsce.

Hodowla bydła mięsnego, zgodnie z nowym pakietem, być może będzie wspierana finansowo na początku jej działalności, kiedy nakłady ponoszone przez rolników są największe.

- Tutaj trzeba długo czekać na zyski. I tutaj jest właśnie rola ministerstwa, jakie środki można z PROW-u przeznaczyć, żeby rolnicy mieli wsparcie produkcji wołowiny czystorasowej - mówił dla TVP 1 Józef Skarżyński z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Bydło ras mięsnych w Polsce stanowi zaledwie 60 tys. sztuk z 6 milionów. Pod oceną jest jeszcze mniej bo zaledwie 20 tysięcy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA