Więcej krów cieli się przy pełni księżyca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl D.Chełstowska
27-11-2016,23:40 Aktualizacja: 30-11-2016,9:54
A A A

Przekonanie mówiące, że przy pełni księżyca liczba urodzeń jest większa, okazuje się być prawdziwe również w odniesieniu do krów mlecznych. Wcześniejsze badania wskazywały sprzeczne ze sobą informacje dotyczące wpływu fazy księżyca na porody w przypadku ludzi i wielu naukowców nie miało przekonania co do wpływu księżyca na rozkład czasowy urodzeń.

Profesor Tomohiro Yonezawa z Graduate School of Agriculture and Life Sciences wyjaśnia, że wyniki mogły być niespójne, ponieważ „wiele czynników, takich jak status odżywienia matki, uwarunkowania społeczne oraz sama genetyka mogły maskować wpływ księżyca. Jednak krowy mogą okazać się dobrym modelem do odseparowania oddziaływania księżyca od innych czynników, które również wpływają na porody”.

W wspomnianym tu doświadczeniu profesor Yonezawa wraz ze współpracownikami przeanalizowali czas wycieleń genetycznie zbliżonych krów holsztyńskich, utrzymywanych w takich samych warunkach na fermie bydła mlecznego w Hokkaido, wysuniętej najbardziej na północ prefekturze w Japonii.

Naukowcy zajęli się 428 odnotowanymi w dokumentacji hodowlanej samoistnymi porodami w planowanym terminach, które miały miejsce w okresie trzech lat między wrześniem 2011 roku a sierpniem 2013 roku w kontekście fazy księżyca (w cyklu księżycowym), która przypadła na każde z analizowanych wycieleń.

Analiza wykazała, że wskaźnik wycieleń był statystycznie wyższy w okresie tuż przed pełnią i przy pełni księżyca. Co więcej, liczba porodów była wyższa u krów, które już wcześniej się cieliły.

„Jako lekarze weterynarii zawsze staramy się dowiedzieć, czy pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedzi u ludzi, można przeanalizować u zwierząt. Nasze badanie jest dobrym przykładem wdrożenia takiego podejścia w praktyce, lecz zanim będziemy mogli wyciągnąć wiążące wnioski, musimy zweryfikować uzyskane wyniki na próbie o większej liczebności”, dodaje profesor Yonezawa.

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA