To krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2017,10:55 Aktualizacja: 03-02-2017,11:11
A A A

Organizacje branżowe zrzeszające m.in. producentów mleka z niepokojem obserwują działania sieci handlowych polegające na żądaniu obniżenia cen za oferowane produkty mleczarskie. Ich zdaniem takie zachowania destabilizują rynek mleka w Polsce.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Bydła i Producentów Mleka wystosowały w tej sprawie list otwarty do zarządów sieci handlowych.

mleko, przestępstwo, Wschowa, kradzież mleka, policja, prokuratura

Przekręt na mleku. Codziennie kradli ponad 1000 litrów

Dwaj pracownicy fermy na terenie powiatu wschowskiego (woj. lubuskie) odbierającej mleko do spółki z rolnikami-producentami "wyprowadzili" w sumie z przedsiębiorstwa surowiec o wartości blisko miliona złotych - tak wynika z ustaleń...
"Po raz kolejny na polskim rynku obserwujemy niepokojące działania sieci handlowych destabilizujące rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom" - napisali.

Organizacje te wskazują, że długotrwały kryzys na światowym i europejskim rynku mleka poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskiej. Skutki redukcji produkcji mleka są i będą zauważalne przez najbliższe lata.

Obecnie nastąpiła poprawa koniunktury na światowym rynku mleka, co pozwala niektórym firmom przetwórczym płacić rolnikom wyższą cenę za dostarczane mleko, co chociaż w części pozwala na odrabianie strat poniesionych w poprzednim okresie. To właśnie surowiec jest największym kosztem produkcji wyrobów mleczarskich, zwłaszcza w obecnym zimowym okresie - tłumaczą producenci mleka.

phil hogan, rynek mleka, skup mleka, ceny mleka, mleko, mleko w proszku

Hogan uspokaja rolników: monitorujemy rynek mleka

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił, że Komisja Europejska będzie ostrożnie wypuszczała na rynek skupione w ramach interwencji mleko w proszku. Bruksela chce uspokoić producentów, którzy obawiają się załamania cen. -...
Jak wyjaśniła PAP dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska, propozycje zmniejszenia cen produktów mleczarskich znacznie obniżą rentowność produkcji do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu. Jej zdaniem, można to uważać za "krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce". Poinformowała, że żądania obniżenia cen są wysuwane przez większość sieci handlowych, a propozycje zmniejszenia cen czasem sięgają nawet 20 proc.

Jak mówiła Maliszewska, branża mleczarska chce dialogu z sieciami handlowymi i wspólnego ustalania cen, tak by jej poziom uwzględniał interesy wszystkich stron - rolników, przetwórców i handlu. Jednak jak na razie nie ma odzewu w tej sprawie.

List został też skierowany do wiadomości ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Dyrektor PIM liczy, że te dwa resorty pomogą mleczarzom włączając się do rozmów na ten temat.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA