Stabilizuje się sytuacja na rynku wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2020,10:00 Aktualizacja: 23-01-2020,10:40
A A A

Sytuacja na rynku wołowiny powoli stabilizuje się. Od połowy lipca 2019 roku przestały spadać ceny w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej.

Działania, które należy podjąć w tym sektorze były tematem spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Federacji Grup i Producentów "Wołowina Polska". W połowie stycznia średnia cena bydła ogółem w Polsce ukształtowała się na poziomie 6,2 zł/kg wagi żywej, a więc nieznacznie niżej niż przed rokiem.

ceny wołowiny, protest rolników, irlandia, Michael Creed

Rolnicy walczą o wyższe ceny wołowiny i blokują drogi

Kilkadziesiąt wolno jadących traktorów w czwartek wieczorem zablokowało ruch na autostradzie M50 w stolicy Irlandii, Dublinie. To już drugi dzień protestu farmerów, którego organizatorzy apelują m.in. o wyższe ceny wołowiny....

Poprawiły się za to wyniki związane z eksporem. W 2019 r. (do lipca włącznie) wartość naszego wywozu bydła i mięsa wołowego była niższa w relacji rocznej o ok. 10 %, natomiast dane handlowe do listopada włącznie wskazują, że różnica zmalała już tylko do ok. 6%.

Podczas spotkania w resorcie rolnictwa rozmawiano także o konieczności poprawy funkcjonowania grup producentów w sektorze. Minister Ardanowski podkreślił konieczność organizowania się rolników w celu uzyskania lepszej pozycji na rynku.

Szef resortu przypomniał również o ułatwieniach w sprzedaży żywności bezpośrednio konsumentowi, co jest dobrym sposobem na zwiększenie dochodów rolniczych.

- Wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie o rzeźniach rolniczych, które umożliwi także rolnikom utrzymującym bydło jego ubój. Będą mogły być tam ubijane zwierzęta będące własnością rolnika, ale także zwierzęta innych utrzymywane w gospodarstwach położonych w tym samym powiecie lub sąsiednich -  poinformował polityk.

Dodał, że w rozporządzeniu określono specjalne, mniej rygorystyczne wymagania weterynaryjne dotyczące konstrukcji, rozplanowania i wyposażenia pomieszczeń dla rzeźni o małej zdolności produkcyjnej, położonej na terenie gospodarstwa.

Wprowadzenie uproszczonych rozwiązań dla rzeźni rolniczych umożliwi powstawanie ich na terenach, na których obecnie nie funkcjonują.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA