Spomlek nie działa na szkodę polskiego rolnictwa. Chce wyjaśnień od ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-08-2019,11:50 Aktualizacja: 31-08-2019,11:48
A A A

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego znalazła się na liście zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Została ona opublikowana przez ministerstwo rolnictwa.

Minister rolnictwa zapowiedział, że będzie publikował listy zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe.

- W sytuacji istotnych nadwyżek surowców rolniczych w Polsce, sprowadzanie na rynek krajowy tysięcy ton mięsa (w tym zwierząt do uboju), sera, masła i innych wyrobów spożywczych, choć dopuszczalne w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego, jest dla polskiego rolnictwa szkodliwe. Utrudniony zbyt na surowce rolnicze pochodzące z polskich gospodarstw, oferowanie bardzo niskich cen i lekceważące traktowanie polskich rolników przez przetwórców, którzy w ostatnich latach skorzystali z ogromnego wsparcia publicznego na rozwój swoich zakładów. Wszystko to budzi uzasadniony niepokój - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ranking najlepszych stad, wartości indeksu rodowodowego (rPF), jałówki, Centrum Genetyczne PFHBiPM

Najlepsze jałówki hodowlane. Ranking stad pomoże je znaleźć

Hodowcy bydła i producenci mleka mogą się zapoznać z rankingiem opartym na najnowszych wynikach oceny wartości hodowlanej z sezonu 2019.2. Centrum Genetyczne PFHBiPM opublikowało ranking najlepszych stad uszeregowany według wartości indeksu...

"Dlatego minister rolnictwa i rozwoju wsi jest zdeterminowany, by przekazywać polskim producentom rolnym informacje o wielkości i asortymencie surowców sprowadzanych z zagranicy przez firmy, z którymi często polscy rolnicy kooperują" czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego znalazła się na tej liście. W związku z tym jej prezes Edward Bajko wysłał w tej sprawie pismo do Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

"Ministerstwo opublikowało listę zakładów, które w 2019 roku importowały sery. Na liście tej znalazła się również Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego, która zaimportowała z Anglii i Grecji łącznie niecałe 6 ton sera (w tym samym okresie nasza spółdzielnia wyeksportowała 2 100 ton sera)" czytamy w liście.

Edward Bajko tłumaczy również, że lista jest negatywnie odbierana przez media oraz środowisko mleczarskie. Ich zdaniem zakłady, które znalazły się w tym dokumencie szkodą polskiemu rolnictwu.

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy, bydło mleczne, cielęta, Kombinat Rolny Kietrz

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy zawita do Kietrza

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy odbędzie się już po raz czwarty. 6. września hodowcy bydła i producenci mleka spotkają się w Kombinacie Rolnym Kietrz. Kombinat Rolny Kietrz znajduje się w województwie opolskim w powiecie głubczyckim. NDMF...

Prezes SM Spomlek podziela opinie, według których import do Polski dużych ilości sera okresowo oferowanego w Europie po dumpingowych cenach ma negatywny wpływ na ceny płacone polskim rolnikom za mleko.

Jego zdaniem niewielki import drogich serów, które nie są produkowane w naszym kraju, jednak nie powinien być zaliczany do tego procederu.

"Zaimportowanie przez SM Spomlek niewielkich ilości takich serów z Anglii i Grecji miało na celu przetestowanie polskiego rynku pod kątem ewentualnego uruchomienia produkcji takich serów w naszych zakładach" czytamy w liście.

Prezes mleczarni z Radzynia Podlaskiego uważa, ze umieszczenie jego zakładu na liście tych, które zdaniem ministra rolnictwa wyrządzają szkodę polskiemu rolnictwu, jest głęboko krzywdzące.

"Byłbym wdzięczny, gdyby Pan Minister pomógł nam w jakiś sposób wyjaśnić opinii publicznej, a w szczególności członkom naszej spółdzielni, że w naszym przypadku testowy import niewielkiej partii unikatowych serów nie szkodzi polskiemu rolnictwu, a przeciwnie może się przyczynić do rozwoju polskiego rynku serów i zwiększeniu konsumpcji w oparciu o nowego gatunki serów produkowanych w kolejnym kroku już w Polsce" podsumowuje Edward Bojko.

Pismo prezesa SM Spomlek skierowane do ministra rolnictwa można znaleźć TUTAJ.

Listę firm importujących sery i masło według zestawienia głównego lekarza weterynarii za okres od 01.01.2019 r. do 30.06.2019 r. opublikowaną przez ministerstwo rolnictwa można znaleźć TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA