Producenci mleka i przetwórcy muszą otrzymać pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2016,10:45 Aktualizacja: 10-06-2016,9:47
A A A

Polska Izba Mleka w swoim piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela przygotowała kilkanaście postulatów, które jej zdaniem mogą pomóc rozwiązać trudną sytuację polskich producentów mleka oraz przetwórców.

Polska Izba Mleka proponuje, aby krajowe władze wystąpiły do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wydłużenie terminu spłat pozostałych kar za przekroczenie kwot mlecznych z obecnych 2 do 5 lat lub okresu dłuższego z ewentualnym okresem karencji 2-3 lat, bez odsetek za zwłokę.

cena mleka, skup mleka, spadek cen

Tam za litr mleka płacą poniżej jednego złotego

Średnia cena mleka w kwietniu br. wyniosła 102,35 zł za hl i była o 3,3 proc. niższa od ceny wypłaconej w marcu i o 12,1 proc. niższa od cen sprzed roku – informują analitycy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów...
Producenci mleka, którzy mogą stracić swoje gospodarstwa i stada mleczne na skutek konieczności spełnienia warunków umów zawieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, powinni być objęci mechanizmem obronnym.

Rolnicy zawierając te umowy nie wiedzieli o tym, że po zakończeniu systemu kwotowania nastąpi tak gwałtowny wzrostu produkcji mleka. Zapisy o karach umownych są problemem, ponieważ rolnicy za zwiększanie produkcji mają zmniejszane ceny płacone przez podmioty skupowe.

Producenci mleka, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji powinni mieć możliwość skorzystania z opracowanego wsparcia kredytowego z obniżonym oprocentowaniem. Ponadto PIM proponuje opracowanie krajowego programu wspierania mlecznych gospodarstw, które ograniczą bądź utrzymają produkcję na poziomie roku 2015.

Minister rolnictwa powinien także spotkać się z przedstawicielami sieci handlowych, które zdaniem PIM wykorzystują obecną sytuację kryzysową do powiększania swoich zysków, często kosztem producentów mleka.

Wszystkie propozycje Zarządu Polskiej Izby Mleka skierowane do ministra rolnictwa można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA