Poniżej złotówki za kilogram. Rolnicy czują się oszukani

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2020,14:40 Aktualizacja: 31-03-2020,15:02
A A A

Ze względu na brak konkurencji, niektóre ubojnie celowo zaniżają cenę - przekonuje Podlaska Izba Rolnicza w wystąpieniu dotyczącym zaniżania wartości bydła poddanego ubojowi z konieczności.

W związku z takimi praktykami samorząd rolniczy wnioskuje o ustandaryzowanie wzoru faktur, które rolnik otrzymuje za sprzedane bydło o następujące pozycje: waga przedubojowa/waga poubojowa półtusz, klasa mięsa po ocenie, zrzutka wyrażona w procentach, cena za kilogram.

małe ubojnie zwierząt w gospodarstwach, sprzedaż mięsa przez rolników

Ubój w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi producentom mięsa

Od 18 lutego każdy rolnik może otworzyć małą ubojnię i wprowadzać mięso na rynek na małą skalę. Wcześniej musiał korzystać z pośrednictwa dużych zakładów. - Ubój rolniczy w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi branży. Jeśli procedury...

"Rolnicy za sprzedaż bydła zdrowego, niepoddanego leczeniu farmakologicznemuo wadze szacowanej na ok. 700 kg, otrzymują zaledwie ok. 600 zł, co w przeliczeniu na kg żywca stanowi cenę poniżej 1 zł" - alarmuje PIR.

W jej opinii ze względu na brak konkurencji niektóre ubojnie celowo zaniżają cenę. Na rynku jest niewiele zakładów świadczących usługę uboju z konieczności. W dodatku bydło poddane ubojowi z konieczności zostaje zważone dopiero w ubojni, po dokonaniu rozbioru i ocenie poubojowej przydatności mięsa.

Konsekwencją tego jest brak możliwości po stronie rolników zweryfikowania prawdziwości tych wszystkich elementów.

"Uważamy, iż należy w przypadku uboju z konieczności wprowadzić nakaz dokonywania dokumentacji zdjęciowej i wykonania specyfikacji. W sytuacjach spornych umożliwi to rolnikom zapoznanie się z dokumentacją zdjęciową półtusz po rozbiorze" - przekonuje Izba.

Jak wskazuje, obecnie hodowcy czują się oszukani, gdyż nikt nie jest im w stanie zagwarantować minimalnej ceny, jaką mogliby otrzymać za sztukę poddaną ubojowi z konieczności.

Dlatego zdaniem PIR ubojnie świadczące taką usługę powinny też wprowadzić stałą minimalną cenę, jaką otrzyma rolnik za odstawioną sztukę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA