Polska wołowina jedzie na Białoruś. Wszystkie zakazy zostały zniesione

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2018,12:00 Aktualizacja: 22-09-2018,12:07
A A A

Wiceministrowie rolnictwa Polski i Białorusi, Szymon Giżyński i Iwan Silhiń, poinformowali, że usunięte zostały przeszkody, jakie napotykał polski eksport wołowiny. W Mińsku odbyło się VII posiedzenie polsko-białoruskiej grupy roboczej do spraw rolnictwa.

Giżyński powiedział po zakończeniu posiedzenia, że strona białoruska przekazała bardzo ważną informację dla polskich producentów wołowiny. - Jesteśmy już po okresie wstrzymania pełnego eksportu polskiej wołowiny na rynek białoruski - oświadczył.

Konflikt o wołowinę, wołowina, handel mięsem, usa-ue, wołowina bez hormonów, phil hogan

Spór o wołowinę trwa. Bruksela chce mandatu do rozmów

Komisja Europejska chce uzyskać od krajów członkowskich mandat do rozmów z USA, który ma jej pozwolić na rozwiązanie sporu z Waszyngtonem w sprawie importu wołowiny do Wspólnoty. To pokłosie porozumienia zwartego 25...

- To prawda, żadnych zakazów już nie ma. Teraz potrzebna jest tylko wola przedsiębiorców i gospodarstw - powiedział Silhiń.

- Myślę, że przyznaliśmy sobie status dobrego, ważnego sąsiada, ale jednocześnie realizujemy również status strategicznego partnera w sprawach rolniczych - podkreślił z koeli polski polityk.

Formalnie zakaz importu został zniesiony jeszcze w zeszłym roku, ale – jak informowali producenci z Polski – strona białoruska ograniczała go drogą administracyjną, nie wydając zezwoleń. W czasie rozmów ostatecznie ustalono warunki weterynaryjne, co ma usunąć przeszkody dla pełnego eksportu polskiej wołowiny.

Silhiń wyraził nadzieję, że osiągnięte ustalenia, w tym w kwestiach fitosanitarnych i weterynaryjnych, będą impulsem dla rozwoju wzajemnych relacji handlowych.

Rozmowy dotyczyły m.in. zwiększania obrotów w dziedzinie rolnictwa. Poruszono problemy dostępu polskich produktów mięsnych, mleka, owoców i warzyw do rynku białoruskiego oraz zadeklarowano chęć zwiększania współpracy w dziedzinie eksportu nasion, sadzonek i roślin.

Strony zadeklarowały także pogłębienie współpracy ekspertów w zakresie ochrony weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz rejestracji i certyfikacji produkcji zwierzęco-roślinnej, zwłaszcza na terenach przygranicznych.

Giżyński podkreślił, że najważniejsze jest, iż dochodzi do regularnych bliskich kontaktów między ministerstwami Polski i Białorusi, co daje także możliwość spotkań specjalistów.

- Są tu ze mną szefowie służb fitosanitarnych, weterynaryjnych, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, która zajmuje się targami, największymi imprezami handlowymi, na które zaprosiliśmy Białorusinów - powiedział wiceminister.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA