Ograniczenie ujemnego bilansu energii w okresie okołoporodowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-05-2015,13:35 Aktualizacja: 27-05-2015,14:51
A A A

Ujemny bilans energii opóźnia rozpoczęcie aktywności jajników, zmniejsza liczbę cyklów rujowych i wydłuża okres przestoju poporodowego. Wynika on z dużych potrzeb związanych z produkcją mleka i niewystarczającego pobrania paszy.

Najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem pokrycia potrzeb energetycznych jest zwiększenie lub utrzymanie dużego pobrania suchej masy. W praktyce nie jest to łatwe do wykonania. Aby uzyskać odpowiednie pobranie paszy należy krowom podawać  kiszonki najlepszej jakości, utrzymywać je we właściwej kondycji BCS, która na początku zasuszenia i przy wycieleniu powinna wynosić maksymalnie 3,5 oraz umiejętnie zarządzać stadem.

Mleczna Akademia dla hodowców bydła

Już po raz szósty zootechnicy i hodowcy bydła mlecznego spotkali się na kolejnej edycji Mlecznej Akademii LNB. Wśród prelegentów znaleźli się goście z zagranicy: dr Jim Quigley z USA oraz Francisco Ysunza z Holandii. 8 maja w...

Dobrą metodą jest również dodatek żywych kultur drożdży Saccharomyces cerevisae, które stymulują wzrost niektórych bakterii w żwaczu. Zmniejszają one ryzyko jego zakwaszenia kwasem mlekowym. Jednocześnie ograniczają ujemny bilans energii u krów wysokowydajnych.

-Zwiększenie ilości skrobi trawionej w jelicie cienkim (typu by pass) poprawia o ok. 10-25 proc. bilans energii u krów w okresie okołoporodowym. Ważne jest również właściwe zbilansowanie ilości i jakości węglowodanów (skrobi, NDF, ADF i włókna surowego), które są podstawowym źródłem energii do syntezy białka mikrobiologicznego - podkreślił prof. dr hab. Włodzimierz Nowak podczas VI edycji Mlecznej Akademii LNB.

Na ograniczenie deficytu energii po wycieleniu bezpośrednio wpływają dodatki paszowe, do których należą glikol propylenowy, propionian wapnia i sodu, ziarno kukurydzy, tłuszcz paszowy oraz kwas linolowy. Natomiast dodatek niacyny, chronionej metioniny i choliny wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz sprzyja bezpiecznemu uruchamianiu rezerw tłuszczowych po wycieleniu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA