Obora wolnostanowiskowa lepsza. Rolnicy: ale skąd wziąć pieniądze?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2022,9:50 Aktualizacja: 29-04-2022,9:55
A A A

Po wizycie w dużym gospodarstwie na Łotwie Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podzielił się z internautami przekazaną mu przez tamtejszego hodowcę obserwacją co do dobrostanu zwierząt, przekładającą się bezpośrednio na niższe koszty prowadzenia działalności.

Szef unijnego rolnictwa wizytował gospodarstwo obejmujące 600 hektarów ziemi, utrzymujące 568 sztuk bydła, w tym ponad 300 krów mlecznych.

cena mleka, bydło mleczne, mleko, mleko surowe, mleczarnia, żywienie krów, pasze, cena nawozów, roboty udojowe

Producenci mleka zarabiają, ale ich obawy rosną

Producenci mleka otrzymują wysokie ceny w skupie. W kwietniu w wielu mleczarniach przekroczyły one 2 złote za litr. Niestety jeszcze szybciej rosną notowania zbóż, pasz i nawozów. Cena mleka w marcu ponownie wzrosła. Jak wynika z...

"Duże gospodarstwo hodowlane na Łotwie i problemy też duże, ale gospodarz powiedział ciekawą rzecz - od kiedy zwolnił krowy z uwięzi i zapewnił im legowiska na słomie, pięć razy mniej wydaje na usługi weterynaryjne i w stadzie praktycznie nie ma strat. Taka wartość dobrostanu" - napisał na Twitterze Wojciechowski.

W odpowiedzi jeden z internautów podkreślił, że każdy rolnik wie, że uwięziowa obora nie jest lepsza dla krów od wolnostanowiskowej.

"Tutaj rolę grają pieniądze. Małych gospodarstw (uwielbianych przez Pana) nie stać, by postawić wolnostanowiskową oborę, co w ostatnich latach jest zasługą bezmyślnych działań UE" - ocenił komentujący.

Inny także zwracał uwagę na duże potrzeby finansowe w tej kwestii. "Obory wolnostanowiskowe to oczywiście w pełni poprawa wśród hodowli zwierząt. Pytanie, jak chcecie zachęcić rolników do modernizacji starych obór uwięzionych. W obliczu dzisiejszego kryzysu mało kto odważy się na takie inwestycje z własnych środków. Nowe, lepsze warunki PROW?" - zapytał gospodarz.

Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego podkreślił natomiast, że organizacje branżowe postulują wsparcie ryczałtowe do modernizowanego stanowiska. "Prosta szybką ścieżka uzyskania promesy, zaliczki, rozliczenia" - wymienił, dodając, że organizacje przekonują do tej propozycji resort rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA