Producenci mleka zarabiają, ale ich obawy rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-04-2022,13:00 Aktualizacja: 28-04-2022,12:45
A A A

Producenci mleka otrzymują wysokie ceny w skupie. W kwietniu w wielu mleczarniach przekroczyły one 2 złote za litr. Niestety jeszcze szybciej rosną notowania zbóż, pasz i nawozów.

Cena mleka w marcu ponownie wzrosła. Jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, mleczarnie w tym miesiącu płaciły za surowiec 196,48 zł, zł za 100 litrów.

Mleko w marcu było więc o 6,7% droższe niż miesiąc wcześniej oraz aż o 29,7% niż w tym samym miesiącu w 2021 r., kiedy to mleczarnie płaciły za nie 151,53 zł za 100 litrów.

Hodowcy bydła mlecznego w rozmowie z nami informują, że w kwietniu stawki przekraczają 2 złote, a w niektórych przypadkach sięgają 2,5 zł za litr.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Mleko coraz droższe. Mleczarnie mogą tego nie wytrzymać

Średnia cena mleka w Polsce powoli zbliża się do granicy 2 złotych za litr. W marcu mleczarnie płaciły za ten surowiec 196,48 zł, zł za 100 litrów. Mleko w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim kosztowało średnio ponad 2 zł za...

Cena mleka, mimo że jest rekordowo wysoka, wciąż nie gwarantuje dużego zysku.

Mleko nie nadąża za kosztami

- Koszty produkcji mleka są bardzo duże. Ceny pasz nieustannie rosną. Do tego dochodzą wydatki związane z produkcją objętościowych, które ponosimy na nawozy oraz, w przypadku kukurydzy, na zakup nasion. Notowania mleka za nimi nie nadążają. Trudno żeby tak było, skoro niektóre środki do produkcji tego surowca podrożały nawet o kilkaset procent, a mleczarnie podniosły ceny o kilkanaście - mówi w rozmowie z nami Marcin Gwizdała, producent mleka z woj. kujawsko-pomorskiego, który posiada stado krów mlecznych liczące 110 sztuk.

Hodowca w marcu otrzymywał 1,96 zł netto za litr mleka.

Produkcja się opłaca?

Hodowca podkreśla, że obecnie zarabia na produkcji mleka. Wpływa na to kilka czynników.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Spadek skupu mleka w lutym

Skup mleka w Polsce w ostatnich latach rósł średnio w skali roku o 2%. Jednak w ubiegłym wyniósł on 12 117,3 mln litrów. W porównaniu do 2021 r. wzrósł zaledwie 0,4%. Meldunkowy skup mleka według danych...

- Teraz moje stado znajduje się w szczycie laktacji. Krowy produkują średnio 41 litrów mleka dziennie, więc ekonomia się zamyka. Wkrótce jednak wejdą one w mniej produkcyjny okres, a wówczas ilość mleka zmaleje, a koszt ich utrzymania niekoniecznie - mówi Marcin Gwizdała i dodaje:

- To właśnie teraz jest ten czas, kiedy powinienem zarabiać najwięcej pieniędzy i odkładać je na tzw. górkę na inwestycje czy przyszłe wydatki. Tymczasem przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych, trudno jest to robić. Prawdę mówiąc, część tych pieniędzy muszę inwestować na bieżąco.

Hodowca zwraca uwagę, że zbliża się siew kukurydzy, która jest wymagającą rośliną jeśli chodzi o nawożenie.

- Na szczęście mam dużo bydła w przeliczeniu na jeden hektar więc korzystam z obornika i gnojowicy. Posiadam własne nawozy naturalne i w tym roku to głównie o nie oparłem nawożenie. Te pochodzące z zakupu mocno ograniczam - mówi Marcin Gwizdała.

Wysokie wydajności mleczne w północnych województwach

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała wyniki oceny za 2021 rok. Te dotyczące Regionu Oceny Północ obejmują województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz...

Rolnik kupuje za to mieszani treściwe dla bydła.

- W moim przypadku są to mieszanki pełnoporcjowe zadawane w robotach udojowych. W ubiegłym roku płaciłem za nie 1350 zł za tonę, w tym już 2000 zł - mówi hodowca.

Wielu producentów mleka redukuje liczebność swoich stad, żeby przetrwać ten trudny czas. Marcin Gwizdała póki co nie zamierza tego robić.

- Rok temu zainwestowałem sporo pieniędzy właśnie w roboty udojowe. Urządzenia te muszą się spłacić, dlatego nie będę redukował stada. Oczywiście najmniej efektywne sztuki zostaną wyeliminowane, ale to się dzieje każdego roku w ramach remontu - mówi rolnik.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA