Mieszkańcy nie chcą wielkiej fermy bydła pod Krotoszynem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2018,12:30 Aktualizacja: 29-11-2018,10:51
A A A

W miejscowości Stara Obra, która znajduje się w gminie Koźmin Wielkopolski niedaleko Krotoszyna, na terenie 18 km ma powstać jedna z największych w Europie ferma bydła mięsnego.

Budową fermy bydła mięsnego, jak informuje portal KrotoszynDlaWas, zainteresowany jest właściciel Zakładów Przetwórstwa Mięsnego Wojciech Biernacki.

Ferma ma się składać z pięciu obór na 800 sztuk każda. Hodowcy chcą w niej utrzymywać buhaje odsadki w wadze około 200 kg w celu ich opasu do wagi ciężkiej tj. do 700 kg. Zwierzęta te miałyby trafiać prosto do uboojni.

V Forum Sektora Wołowiny, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, bydło mięsne, wołowina

Jubileuszowe V Forum Sektora Wołowiny już w grudniu

Eksperci, najważniejsze tematy branżowe oraz możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych. To wszystko już podczas V Forum Sektora Wołowiny, które odbędzie się w dniach 3-4 grudnia w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku...

Portal KrotoszynDlaWas.info informuje, że ferma miałaby z czasem zostać rozbudowana w taki sposób, że obiekty inwentarskie pomieszczą w sumie 12 tys. sztuk bydła.

Na fermie mają dodatkowo powstać zbiornik bezodpływowy na rozcieńczoną gnojownicę oraz silosy na pasze.

Inwestycja wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców gminy Koźmin Wielkopolski. Obawiają się oni uciążliwości zapachowej fermy i sprzeciwiają się jej budowie.

Specjaliści w tej dziedzinie, jak podaje portal KrotoszynDlaWas.info zapewniają, że jeśli wszystkie procedury związane z budową tych obiektów zostaną zachowane, mieszkańcy nie odczują uciążliwości fermy.

hodowla bydła mięsnego, bydło mięsne, powiat bialski, walka z asf w polsce, Marek Siuciak

Ten powiat może być zagłębiem polskiej wołowiny

Produkcja bydła mięsnego czystych ras może być alternatywą dla gospodarzy z obszarów objętych ograniczeniami w związku z ASF. Na ten temat w Białej Podlaskiej rozmawiali rolnicy, hodowcy bydła z Francji i Belgii, samorządowcy oraz pracownicy...

Miejscowi rolnicy mają ponadto na tym zyskać. Dzięki fermie będą oni mogli dostarczać jej właścicielowi np. słomę czy kukurydzę niezbędną do opasu buhajów.

Sławomir Szyszka z Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie, jak informuje portal przyznał, że inwestycja która jest wielkim przedsięwzięciem hodowlanym, niepokoi mieszkańców. Ci boją się głównie o utratę wartości nieruchomości.

Ferma, zdaniem mieszkańców, będzie uciążliwa z powodu pracy na niej ciężkiego sprzętu. Ponadto znajduje się ona zaledwie cztery kilometry od Koźmina Wielkopolskiego.

Wielkopolska Rada Izby Rolniczej, jak podaje portal KrotoszynDlaWas.info, podejmuje obecnie wszelkie możliwe działania, aby doprowadzić do blokady tego przedsięwzięcia.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA