Ten powiat może być zagłębiem polskiej wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2018,9:30 Aktualizacja: 29-11-2018,9:43
A A A

Produkcja bydła mięsnego czystych ras może być alternatywą dla gospodarzy z obszarów objętych ograniczeniami w związku z ASF. Na ten temat w Białej Podlaskiej rozmawiali rolnicy, hodowcy bydła z Francji i Belgii, samorządowcy oraz pracownicy lubelskiego ODR.

- Hodowla bydła mięsnego czystych ras to droga do polepszenia dochodowości gospodarstw - przekonuje Marek Siuciak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w rozmowie z Polskim Radiem Lublin.

Rada Sektora Wołowiny, strategia Polska Wołowina 2022, produkcja wołowiny, sprzedaż wołowiny

Polska wołowina obiera kierunek na zrównoważony rozwój

Rada Sektora Wołowiny w ramach realizacji strategii Polska Wołowina 2022 zainicjowała prace platformy do spraw zrównoważonej wołowiny, której celem będzie szybkie opracowanie standardów w tym zakresie. Będą dotyczyć w...

- Skoro zlikwidowana została produkcja trzody chlewnej, tworzy się pewna luka. Konferencja ma na celu przybliżenie ras mięsnych, niekoniecznie hodowanych bardzo intensywnie. Daje to mięso lepszej jakości i zdrowsze. Na taki produkt byłyby na pewno rynki zbytu. W dodatku są duże szanse, żeby sprzedawać dobrej jakości wołowinę po naprawdę godziwej cenie - dodaje.  

Bialskich rolników do hodowli bydła mięsnego zachęcał Jean-Claude Metais, prezes Francuskiego Związku Hodowców Rasy Blonde d’Aquitaine. - To rasa, która absolutnie znakomicie adaptuje się do tutejszych warunków. Polscy hodowcy od kilku lat kupują stada bydła blonde d’aquitaine. Jedyny obszar, gdzie jeszcze tej rasy nie ma, to... lubelskie.

- Hodowałem trzodę chlewną, a teraz chcę przestawić się na bydło mięsne. Na naszym terenie utrzymywanie świń jest zupełnie nieopłacalne, ponieważ istnieje duże zagrożenie zarażenia się stada ASF. Jestem za hodowlą czystych ras - mówi rozgłośni Adam Wojciechowicz, rolnik z gminy Sosnówka.

- Zależy mi na tym, żeby doprowadzić do zorganizowania się rolników, tak by stworzyli grupę inicjatywną, w skład której wejdzie również jednostka naukowa. Grupa mogłaby pozyskać pieniądze na rozwój innowacyjnej hodowli bydła mięsnego ze środków ministerstwa rolnictwa - przekonuje Zygmunt Litwiniuk, wójt gminy Tuczna.

W powiecie bialskim, mimo że nie odnotowano ostatnio nowych ognisk ASF nadal obowiązują restrykcje sanitarne. Większa część powiatu objęta jest strefą czerwoną, a gminy Wisznice, Sosnówka i Sławatycze niebieską.
 

źródło: Polskie Radio Lublin


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA