Kokcydioza – niszczy jelita cieląt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-03-2015,21:10 Aktualizacja: 17-03-2015,21:30
A A A

Kokcydioza to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki, na które najbardziej wrażliwe są młode cielęta. Powodują one krwiste biegunki zwiększające śmiertelność zwierząt.

Najczęściej wywołują ją kokcydia z rodzaju E. alabamensis, E. bovis i E. zuernii.

Rozprzestrzenia się ona bardzo szybko przez oocysty wydalane razem z kałem, które mogą zakazić całe stado.

Pasożyty zagnieżdżają się w jelitach i upośledzają prawidłowe trawienie oraz wchłanianie substancji pokarmowych. Nieodwracalnie niszczą kosmki jelitowe. Wnikają do nabłonka jelit i uszkadzają go, co skutkuje pojawieniem się biegunki z domieszką śluzu i krwi. Kokcydia najczęściej atakują zwierzęta młode zarażając je w dniu porodu. Objawy choroby pojawiają się u nich w drugim tygodniu życia.

- Pasożyt po dostaniu się do organizmu zwierzęcia potrzebuje 14 dni na pełen cykl rozwojowy. Dopiero po tym czasie jest zdolny do uszkodzenia jelita i wywołania objawów chorobowych. Dlatego biegunki u cieląt wywołane kokcydiozą występują najczęściej między 2-4 tygodniem życia - podczas spotkania w Minikowie tłumaczył Cezary Pawłowski z firmy Bayer.

U starszych zwierząt choroba ta może pojawić się w 4-5 dniu od momentu rozpoczęcia skarmiania zielonką lub po wypędzeniu ich na pastwisko. Często jest to spowodowane nawożeniem użytków zielonych gnojowicą lub obornikiem zanieczyszczonymi jajami kokcydiów.

Duże straty ekonomiczne powodowane są również podkliniczną postacią kokcydiozy wynikające ze słabego wykorzystania paszy, zahamowania przyrostów, a nawet utraty wagi, wydłużonego okresu rozwoju jałówek oraz obniżonej odporności zwierząt.

- Jak twierdzi Fitzgerald w 2010 roku kokcydioza kosztowała hodowców bydła i bawołów na świecie ok. 700 milionów dolarów rocznie, a aktualnie te kwoty są dużo wyższe - zapewniał Cezary Pawłowski.

W sprzedaży nie ma środków dezynfekcyjnych, które niszczą oocysty kokcydiów. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimi jest metafilaktyka, czyli leczenie zwierząt przed wystąpieniem objawów. Polega ono na podaniu leku kokcydiobójczego, którego składnikiem aktywnym jest toltrazuryl.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA