Jak zracjonalizować koszty żywienia stada?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Kodłubański | redakcja@agropolska.pl
29-05-2017,11:25 Aktualizacja: 30-05-2017,7:42
A A A

Od listopada 2016 r. hodowcy będący pod oceną wartości użytkowej w ramach usługi doradztwa żywieniowego mogą korzystać z dodatkowej opcji jaką jest doradztwo ekonomiczne.

- Zdajemy sobie sprawę, że żywienie zwierząt i produkcja pasz objętościowych w hodowli bydła mlecznego mają kluczowy wpływ na rentowność gospodarstwa. Z tego powodu nasi eksperci ds. żywienia opracowali autorski program do kalkulacji kosztów żywienia krów mlecznych - COLUMB - mówi o nowym programie szef łódzkiego oddziału Polskiej Federacji Producentów Bydła Mlecznego i Producentów Mleka Grzegorz Machała.

robot TMR, pellon, bydło mleczne, ściółka

Robot do żywienia krów i ścielenia legowisk

Robot do zadawania paszy dodatkowo zaadoptowany do wysypywania ściółki na legowiska krów pracuje w gospodarstwie Jacka Płodziszewskiego z miejscowości Przytoka w woj. mazowieckim, który produkcją mleka zajmuje się od 16 lat....
Jest to całkiem nowy program skierowany do hodowców, którzy chcą prawidłowo zbilansować dawkę pokarmową, poznać koszty produkcji pasz objętościowych, na bieżąco analizować koszty żywienia w stadzie, określić siłę mleczną stosowanej w gospodarstwie dawki oraz oszacować bazę paszową w gospodarstwie, a także zyski i straty swojego gospodarstwa.

- Gdy przed laty pojechałem do Holandii ogromne wrażenie zrobiły na mnie wcale nie nowoczesne obory czy piękne zwierzęta, ale to że każdy hodowca zapytany przez nas wiedział za ile produkuje litr mleka i ile kosztuje odchów młodzieży - wspomina hodowca krów mlecznych Tomasz Cieślik.

O kosztach Holendrzy opowiadali bez zająknięcia. To wskazywało, że każdy z nich całymi dniami liczył oraz śledził kursy walut i tendencje na giełdach rolnych.

tmr, dobrostan, bydło mleczne, żywienie krów mlecznych

Żywienie krów jednym z filarów dobrostanu

Mówiąc o dobrostanie krów mlecznych nie można zapomnieć o ich żywieniu. 25-30 lat temu dawka składała się z włókna surowego, jednostki owsianej i białka ogólnego. Dzisiaj jest ona dużo bardziej skomplikowana. Analizujemy...
Polscy hodowcy w tamtych czasach także liczyli swoje koszty produkcji, tyle że wyniki tego liczenia polegały na stwierdzeniu "jeszcze się opłaca", albo "już się nie opłaca". 

W taki program można bez żadnych ograniczeń wprowadzać, zmieniać i poprawiać rożne warianty kosztów żywienia. Coś co wcześniej zajmowało dużo czasu i nie było pewności że jest dobrze policzone, teraz można zrobić w kilka minut. Program pozwala obliczyć koszt produkcji 1 litra mleka, żywienia a przede wszystkim zobaczyć gdzie mamy jeszcze rezerwy lub dowiedzieć się czy jeszcze zarabiam, czy już tracę i muszę coś zmienić.

Świadomość jakie są realne koszty żywienia w stadzie jest kluczowa dla hodowcy bydła mlecznego.

Roczny zysk brutto w przypadku grupy żywieniowej liczącej 50 krów karmionych kiszonką z traw o optymalnym terminie koszenia (krowy karmione kiszonką z trawy zebraną w fazie kłoszenia) z dodatkiem paszy treściwej (8,25 kg) bilansującej produkcję 35 kg mleka wyniósł 587 360,00 zł.

mleko, GMO, pasze nonGMO, krowy mleczne

Krowy mleczne w Niemczech też są żywione bez GMO

Gospodarstwo mleczne w miejscowości Hauptstraße niedaleko gminy Wiesenau leżącej na wschodzie Brandenburgii od sierpnia 2016 r. produkuje mleko żywiąc krowy paszami wolnymi od GMO. Stado podstawowe liczy tam 2300 sztuk. Producenci sprzedają...
Zamieniając w menu tylko kiszonkę z traw z opóźnionym terminem koszenia (opóźnienie 16-dniowe) i zachowując wszystkie pozostałe składniki racji żywieniowej (krowy karmione kiszonką z trawy zebraną w fazie po kwitnieniu) otrzymaliśmy wartość dla 50 krów w skali roku 462 648,00 zł.

Różnica to aż 124 712,00 zł straty! W przypadku niewielkiego opóźnienia (4 dni) różnica wynosi 42 173,00 zł. Możemy oczywiście ratować sytuację dostosowując ilość pasz treściwych do wartości użytej kiszonki z traw. Odpowiedni bilans znacznie poprawia sytuację ekonomiczną zmniejszając straty, niestety nigdy nie zniweluje ich całkowicie.

Bilansowanie i obliczanie wskaźników ekonomicznych dawek pokarmowych w gospodarstwach ukierunkowanych na hodowlę bydła mlecznego decyduje o finalnej dochodowości całkowitej produkcji mleka.

Z dotychczasowych analiz ekonomicznych przeprowadzonych w gospodarstwach na terenie całej Polski wyłania się obraz dużego zróżnicowania. Wskaźnik ekonomiczny "koszt żywienia w kg mleka" oscyluje w przedziale od 0,42 do 0,70 zł!

tmr, bydło mleczne, pasza treściwa, żywienie bydła

TMR taki sam każdego dnia

TMR wysokiej jakości jest niemożliwy do przygotowania bez posiadania wozu paszowego. Jednak sam zakup lub użytkowanie takiego urządzenia nie jest równoznaczne z żywieniem krów w tym systemie. Aby tak było przygotowywana w nim...
W perspektywie setek tysięcy kilogramów mleka wyprodukowanych w skali roku już jeden grosz robi różnicę! Na tak duże zróżnicowanie ma wpływ oczywiście wiele czynników, ale z przeprowadzonych symulacji jasno wynika, że dwa mają decydujące znaczenie.

Są to jakość i wartość pasz objętościowych oraz prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej. W przypadku tych pierwszych decydujące znaczenie ma odpowiedni termin koszenia wynikający ze stadium rozwojowego roślin.

Opóźnienie terminu zbioru nawet o kilka dni w przypadku zielonek przeznaczonych na kiszonki ma znaczący wpływ na wartość uzyskanego materiału.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA