Dodatek do gnojowicy Actiglene

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-03-2022,17:40 Aktualizacja: 03-03-2022,14:29
A A A

Timac Agro Polska posiada w swoim portfolio produkty wspierające wykorzystanie nawozów organicznych. Jednym z nich jest dodatek do gnojowicy Actiglene.

Wysokie ceny nawozów azotowych skłaniają wielu producentów roślinnych do stosowania gnojowicy jako podstawowego nawozu azotowego.

Maksymalna dawka gnojowicy wynosi 45 m3/ha, co wynika z ograniczeń w stosowaniu nawozów zawierających azot.

Stosowanie gnojowicy pozwala znacząco ograniczyć potrzeby nawożenia mineralnego. Przyjmuje się, że w dawce 30 m3 gnojowicy świńskiej na jeden hektar wprowadzamy około 130 kg azotu, 90 kg fosforu, 115 kg potasu i 20 kg magnezu.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki droższe niemal o 20 centów!

Hodowcy i producenci tuczników w ostatnich tygodniach otrzymują dobre informacje odnośnie ceny skupu tych zwierząt. W najnowszych notowaniach VEZG z 2 marca odnotowano trzeci z rzędu i zarazem największy wzrost oferowanej stawki,...

Zmniejszająca się liczba gospodarstw z produkcją zwierzęcą powoduje mniejszą dostępność gnojowicy. Timac Agro podkreśla, że warto zadbać o jej dobre parametry, bo dobra jakość gnojowicy pozwoli osiągnąć zadowalający plon.

Actiglene jest dodatkiem naturalnym. Jak zapewnia producent, w jego skład wchodzi frakcja mineralna jak i również organiczna.

Komponenty te pomagają w uzyskaniu nawozu lepiej kompostującego się. Często bowiem na powierzchni przechowywanej masy powstaje gruby kożuch, a na dnie zbiera się twarda skorupa, którą trudno usunąć podczas opróżniania zbiornika. Rozwarstwienie gnojowicy sprzyja też nierównomiernemu nawożeniu pól.

Actiglene, jak zapewnia producent, redukuje ilość produkowanych gazów. Wysoka zawartość związków azotu i siarki w gnojowicy stwarza ryzyko wzrostu produkcji szkodliwych siarkowodoru i amoniaku, co pogarsza warunki panujące w chlewni. Mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych zwierząt i większą nerwowość.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt