Hodowcy dostaną pieniądze. Produkcja wołowiny będzie się rozwijać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2017,10:30 Aktualizacja: 29-11-2017,10:03
A A A

Rynek wołowiny wkrótce ma mieć wypracowany program rozwoju. Ministerstwo rolnictwa, jak donosi TVP 1, wspólnie z hodowcami i przetwórcami pracuje nad planem wsparcia sektora. W ciągu kilku lat oczekiwany jest znaczący wzrost produkcji tego mięsa.

Sześć organizacji branżowych spotyka się cyklicznie od ponad pół roku. Związki hodowców oraz eksporterzy wspólnie pracują nad planem wsparcia tego rynku. Celem jest rozwój istniejących już hodowli na bazie bydła opasowego.

hodowcy bydła, bydło, wołowina, produkcja wołowiny, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego

Hodowcy nie chcą wołowiny z Ameryki Południowej

Polscy hodowcy bydła ras mięsnych nie chcą uwzględnienia wołowiny w umowie o wolnym handlu UE z krajami organizacji Mercosur, której członkami są m.in. Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Wenezuela. To potentaci w hodowli bydła, ale...

- Mieliśmy już kiedyś do czynienia z podobnymi strategiami jak chociażby dostosowanie branży mięsnej do warunków Unii Europejskiej. Wtedy ta strategia została przyjęta przez resort i spowodowała, że cała branża w zasadzie się dostosowała do warunków UE i te firmy przetrwały, miały na to preferencyjne kredyty i skorzystały z tego. W tej chwili chcemy zadziałać podobnie - mówił dla TVP 1 Witold Choiński ze związku Polskie Mięso.

Hodowle bydła mięsnego, które już funkcjonują mają otrzymać wsparcie finansowe. Nie będzie wdrożonych instrumentów motywujących do zmiany profilu produkcji. Na to chcą postawić autorzy projektu.

Eksperci uważają, że taki plan pozwoli na inwestycje w genetykę oraz znacznie podniesie jakość wołowiny oferowanej na polski rynek.

- W tej strategii skupiamy się na tym jak rolnik, który prowadzi opas czy generalnie produkcję żywca wołowego, powinien lepiej zarabiać, jak poprawić jego rentowność. I te działania, które są w tej strategii uwzględnione skupiają się na tym, żeby ten który produkuje zarabiał lepiej - mówił dla TVP 1 Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

ubój rytualny, Rada Sektora Wołowiny, wołowina, eksport wołowiny, produkcja wołowiny, branża mięsna

Producenci wołowiny przeciw zakazaniu uboju rytualnego. Już policzyli straty

Producenci wołowiny są przeciwni wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego, który zakłada poselski projekt ustawy o ochronie zwierząt - wynika ze stanowiska Rady Sektora Wołowiny. Podkreślają, że taki ubój jest warunkiem eksportu mięsa do...

Sektor wołowy jeszcze w tym roku ma opracować projekt wspierający hodowlę bydła. Ma on zostać wdrożony do rządowego programu rozwoju poszczególnych rynków rolnych przez ministra rolnictwa.

- Resort rolnictwa oczekuje że zostaną wypracowane te zadania, które będą w gestii administracji rolnej. Dotyczy to między innymi promocji, genetyki, organizacji rynku i tego się podejmujemy wspólnie. Wierzę, że w przyszłym roku taki program będzie - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Forum sektora wołowiny, które na przełomie listopada i grudnia odbędzie się już po raz czwarty, będzie doskonałą okazją do tego, aby rozmawiać na temat programu rozwoju produkcji tego mięsa. Więcej informacji na temat forum można znaleźć tutaj.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA