Fitting, czyli jak zrobić krowę na bóstwo? Część 4: Irokez na grzbiecie i ogon jak marzenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-06-2015,10:45 Aktualizacja: 12-06-2015,10:45
A A A

Prawdziwą wisienką na torcie w przygotowaniu krów do pokazów na ringu wystawowym jest modelowanie linii grzbietu, czyli innymi słowy postawienie krowie irokeza oraz przygotowanie ogona.

Aby irokez był mocny, trwały i efektowny modelowanie linii grzbietu wykonuje się kilka godzin przed wyjściem na ring. Fitterzy używają do tego specjalnych lakierów dla zwierząt. Można także wykorzystać produkty dostępne dla ludzi, jednak włos krowi jest nieco grubszy i twardszy, dlatego muszą to być najmocniejsze środki. Po spryskaniu lakierem włos jest modelowany za pomocą szczotki i suszarki, która nie może być zbyt blisko skóry krowy, aby jej nie poparzyć.

fitting, krowy mleczne, jałówki, wystaw, oprowadzanie

Fitting, czyli jak zrobić krowę na bóstwo? Część 3: Strzyżenie i korekcja racic

Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry zwierząt można przystąpić do ich strzyżenia. Pierwszą wizytę w salonie fryzjerskim krowa powinna odbyć sześć tygodni przed pokazem. Z kolei ostatnie strzyżenie wystawowe trzeba wykonać najpóźniej...

Po skończonej pielęgnacji zwierzęta są masowane z użyciem produktów nabłyszczających. Mogą to być najzwyklejsze oliwki dla dzieci lub spray, które odpowiednio nabłyszczają skórę, dzięki czemu jeszcze bardziej okazale prezentuje się na ringu.

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie można zapomnieć o ogonie. Choć jego wygląd nie ma większego wpływu na ocenę krowy przez sędziego, to jednak odpowiednio przygotowany sprawia, że mlecznica wygląda estetycznie i dostojnie.

Kilka godzin przed pokazem fitterzy najpierw starannie wyczesują włosie, które znajduje się na końcu ogona, a następnie nakładają na niego farby lub wybielają go za pomocą specjalnych środków.

Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko odliczanie czasu do rozpoczęcia pokazu, gdzie w ciągu kilkunastu minut oprowadzający i zwierzę muszą zaprezentować najlepiej jak tylko potrafią owoce kilkutygodniowej, ciężkiej pracy.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA