Duża ferma i duża wydajność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-01-2016,8:00 Aktualizacja: 01-02-2016,14:35
A A A

Sano Agrar Institut liczy 2600 sztuk bydła i składa się z trzech ferm, cielętnika, jałownika oraz fermy produkcyjnej. Ta ostatnia liczy 1300 krów o średniej wydajności za ubiegły rok wynoszącej 12777 kg mleka.

- Mamy najwyższą wydajność w kraju wśród gospodarstw, które utrzymują całe stado krów w jednym obiekcie - mówi dr Ryszard Kujawiak, doradca prezesa Sano.

Krowy od wycielenia do 120 dnia laktacji przebywają w nowoczesnej oborze na 500 sztuk. Są tam podzielone na pierwiastki oraz wieloródki. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po porodzie znajdują się pod stałą opieką lekarza weterynarii.

Hodowcy dużą wagę przykładają do dobrostanu zwierząt. Obiekty w Sano Agrar Institut są jasne, z dużą ilością świeżego powietrza oraz wyposażone w specjalne lampy. Posadzki są frezowane co zabezpiecza mlecznice przed poślizgiem.

Przez całą laktację oraz zasuszenie krowy są żywione dawką TMR składającą się z tych samych komponentów w różnych proporcjach. Jedynie najbardziej wydajne sztuki otrzymują specjalne dodatki.

Wszystkie cielęta od razu po urodzeniu otrzymują cztery litry siary najwyższej jakości podawanej sondą. Dzięki temu hodowcy nie mają problemu z upadkami osesków.

Więcej informacji na temat hodowli bydła mlecznego na fermie Sano Agrar Institut będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA