Bydło zamieszkało w parku narodowym. Będą kolejne pastwiska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2022,11:10 Aktualizacja: 04-08-2022,11:14
A A A

Na łąkach śródleśnych Karkonoskiego Parku Narodowego pasie się bydło. To efekt współpracy trójstronnej z udziałem m.in. samorządu rolniczego.

W ostatnich miesiącach z inicjatywy Rady Powiatu Karkonoskiego Dolnośląskiej Izby Rolniczej doszło do kilku spotkań przedstawicieli tego organu i hodowców zainteresowanych korzystaniem z dobrodziejstw leśnych paśników z kierownictwem i specjalistami z Karkonoskiego Parku Narodowego.

klimatyzacja wyparna, Agrofarm, klimatyzator, pompa wodna, schładzanie krów, wydajność mleczne, stres cieplny u krów

Schładzanie krów klimatyzacją wyparną

Tegoroczne lato obfituje w wysokie temperatury, które są szczególnie niekorzystne dla krów mlecznych. Hodowcy szukają różnych rozwiązań, aby przeciwdziałać stresowi cieplnemu u tych zwierząt. Gospodarstwo rolne Agrofarm,...


Rozmowy przyniosły pierwszy efekt bowiem rolnik z Łomnicy zawarł z Parkiem umowę.

"Pierwszym areałem na terenie Parku, który został przygotowany do wypasu bydła mięsnego jest ok. 5-hektarowy kompleks łąk śródleśnych w pobliżu Zachełmia Dolnego przy szlaku na Chojnik. Małe stadko krów z cielętami ma do dyspozycji ogrodzony obszar, namiot chroniący przed deszczem i słońcem z zapasem paszy oraz stały dostęp do wody źródlanej. Pierwsze obserwacje wskazują, że w nowym środowisku zwierzęta czują się doskonale. Tak więc po owcach wrzosówkach mamy w Karkonoszach po wielu latach bydło" - czytamy w serwisie informacyjnym dolnośląskiego samorządu rolniczego.

Co bardzo istotne, wspomniana umowa z rolnikiem przewiduje także, że jego gospodarstwo będzie mogło uruchomić przy szlakach turystycznych punkt gastronomiczny z wyrobami regionalnymi. "Kolejne kompleksy pastwisk będą w podobny sposób zagospodarowywane stopniowo" - zapewniono na stronie DIR.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA