Zmiany w handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2015,9:25 Aktualizacja: 10-06-2015,9:40
A A A

Rozpoczęło się 94. posiedzenie Sejmu. Jednym z ważnych punktów obrad będą zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Podstawowym sposobem ich dystrybucji ma być sprzedaż na aukcjach.

To główny cel rządowego projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, który Sejm rozpatrzy w drugim czytaniu.

Kancelaria Sejmu RP informuje, że projekt wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2009/29/WE, która zmienia system handlu uprawnieniami do emisji w latach 2013-2020.

Wyniki próbnej aukcji: jest ryzyko, że koszty wsparcia OZE nie spadną

Prawie 140 inwestycji o mocy przekraczającej 3700 MW zgłoszono do pierwszej w Polsce symulacji aukcji dla producentów energii ze źródeł odnawialnych. To ponad sześć razy więcej niż wybudowanych inwestycji w energetyce odnawialnej w...
Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu dystrybucji tych uprawnień. Zawarte w projekcie regulacje w zakresie energetyki wpisują się też w działania zapobiegające podwyżkom cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Projekt zakłada stopniowe odchodzenie od darmowego przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na rzecz systemu aukcyjnego. Projekt wprowadza m.in. możliwość sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na krajowej platformie aukcyjnej.

Obecnie Polska tymczasowo korzysta ze wspólnotowej platformy prowadzonej przez EEX (European Energy Exchange). Wpływy ze sprzedaży przez Polskę uprawnień na aukcji będą stanowić dochód budżetu państwa, przy czym połowa z tych środków będzie przeznaczona na politykę klimatyczną.

W projekcie przewidziano dwa wyjątki od systemu aukcyjnego: "derogacje dla energetyki" oraz "krajowe środki wykonawcze". Celem pierwszego jest umożliwienie podmiotom prowadzącym instalacje wytwarzające energię elektryczną (np. zakładom energetycznym) otrzymania określonej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji.

Z kolei w ramach krajowych środków wykonawczych będzie można ubiegać się o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na inną produkcję niż produkcja energii elektrycznej (np. cementownie, hutnictwo).

W obu przypadkach prowadzący instalacje będą musieli spełnić określone wymagania jak np. coroczne rozliczenie się z zadań inwestycyjnych dotyczących m.in. modernizacji istniejącej infrastruktury energetycznej - podaje Kancelaria Sejmu RP.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 3 marca br. na posiedzeniu plenarnym. Potem nad projektem pracowali posłowie zasiadający w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W przyjętym 26 maja br. sprawozdaniu zaproponowali poprawki do projektu. Komisja chce m.in., aby nieumyślne wykazanie przez firmy niewłaściwej wielkości emisji gazów cieplarnianych w raporcie rocznym nie było automatycznie karane.

Zamiast tego będą one musiały kupić brakujące uprawnienia do emisji. Ponadto wniesiono m.in. poprawki o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawi posłanka Ewa Wolak.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu