Ustawa o ochronie roślin przed agrofagami coraz bliżej uchwalenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2020,12:20 Aktualizacja: 31-01-2020,12:20
A A A

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła w czwartek poprawek do ustawy dot. ochrony zdrowia roślin. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz o ustawę o ochronie roślin przed agrofagami. Obie wdrażają unijne przepisy.

Jak mówił wiceminister rolnictwa Jan Białkowski, ustawa o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza przepisy unijnych rozporządzeń: w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w sprawie kontroli urzędowych dot. m.in. zdrowia roślin i środków ochrony roślin, przyjętych przez PE i Radę w 2016 i 2017 r. Podkreślił, że rozwiązania te państwa członkowskie mają obowiązek implementować do swojego systemu prawnego.

lista agrofagów priorytetowych, Unia Europejska, rozporządzenie delegowane Komisji, 20 agrofagów priorytetowych

20 najgroźniejszych agrofagów dla Unii Europejskiej. Opracowano listę

21 października wejdzie w życie Rozporządzenie Delegowane Komisji 2019/1702 z 1 sierpnia uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych.    Komisja...
Agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych.

Zagrożenie różnymi patogenami występuje w wielu krajach. Stwierdzenie obecności agrofagów w danym kraju przekłada się na możliwości eksportu płodów rolnych. Przykładem może być bakteria powodująca bakteriozę pierścieniową ziemniaka.

Występowanie tej bakterii w Polsce powoduje, że wysyłane do innych państw członkowskich Unii Europejskiej ziemniaki muszą spełniać dodatkowe wymagania fitosanitarne, co istotnie ogranicza polskim ziemniakom dostęp do rynku europejskiego.

Ustawy mają zastąpić regulacje ustawowe z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Uzupełniają się i dlatego były rozpatrywane razem. Zawierają przepisy, których celem jest ograniczenie ryzyka zawleczenia do Polski nowych agrofagów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy atakujących rośliny.

rozporządzenie w sprawie środków ochronnych, wykaz agrofagów kwarantannowych, ochrona roślin, paszport roślin

Nowe rozporządzenie w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin

10 grudnia opublikowane zostało rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych...
Zadania z zakresu ochrony zdrowia roślin wykonywane będą - tak jak do tej pory - przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Organem, który będzie kontrolował m.in. występowania agrofagów, będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa. Tak jak wcześniej, będzie także wydawał decyzje administracyjne np. w razie stwierdzenia występowania agrofagów kwarantannowych.

Uwagi o charakterze doprecyzowującym zostały negatywnie zaopiniowane przez przedstawicieli ministerstwa rolnictwa. Jak uzasadniano, niektóre z nich, choć zasadne, ze względu na to, że ustawy już powinny obowiązywać, zostaną uwzględnione przy kolejnych pracach - KE pracuje nad dalszymi przepisami dot. zdrowia roślin.

Białkowski poinformował, że przepisy tych ustaw powinny wejść w życie do 14 grudnia 2019 r., jednak ze względu na to, że Sejm nie zdążył ich uchwalić do końca poprzedniej kadencji, musiały wrócić do prac rządowych.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu