Senat za ustawą o wspieraniu obszarów wiejskich bez poprawek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,9:35 Aktualizacja: 28-04-2017,9:51
A A A

Senat nie zgłosił poprawek do znowelizowanej ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich. Zakłada ona, że od 2018 r. fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA straci funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Z inicjatywą znowelizowania ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wystąpił rząd.

obszary wiejskie, wspieranie obszarów wiejskich, wieś, sejm, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, fapa

Posłowie znowelizowali ustawę o wspieraniu obszarów wiejskich

Sejm znowelizował ustawę o wspieraniu obszarów wiejskich, zakładający, że od 2018 r. fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA straci funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Za nowelizacją głosowało...

- Zmiana ma uprościć system finansowania jednostki centralnej FAPA oraz umożliwić konsolidację zadań ministra rolnictwa wokół jednostek sektora finansów publicznych. Jest to ustawa porządkująca - mówił w trakcie prac w Senacie Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

Do końca 2017 r. funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) będzie pełnić fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA.

Koszty ponoszone przez FAPA na realizację zadań jednostki centralnej w latach 2016-2017 są finansowane przez fundację ze środków własnych. Po wejściu noweli w życie o refundację tych kosztów FAPA będzie mogła ubiegać się nie w ministerstwie rolnictwa, ale w Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, składając wniosek o przyznanie pomocy technicznej.

Według autorów ustawy minister powinien mieć większy wpływ na kształt polityki rolnej. Zmienione przepisy umożliwiają ministrowi upoważnienie do pełnienia funkcji jednostki centralnej wyłącznie jednostce sektora finansów publicznych.

Nowela zakłada, że od 2018 r. finansowanie realizacji zadań jednostki centralnej będzie pochodzić - tak jak dotychczas - ze środków pomocy technicznej PROW 2014–2020, którymi dysponuje minister rolnictwa.

Przewiduje też, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu