Sejm znowelizował ustawę o rynku mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2018,12:05 Aktualizacja: 06-07-2018,12:15
A A A

Wymierzenie kary za nieprzekazanie informacji o ilości skupowanego mleka będzie zadaniem KOWR, a nie jak do tej pory - ARiMR - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o rynku mleka.

Rządowy projekt wpłynął do Sejmu w maju br. Posłowie nie wnieśli do niego poprawek. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 424 posłów, trzech było przeciwnych.

ROTR Rypin, producenci mleka, mleczarnia, bydło mleczne

Rolnicy bez pieniędzy za mleko. Trudna sytuacja w Rypinie

Producenci mleka oddający surowiec do mleczarni ROTR w Rypinie w woj. kujawsko-pomorskim, jak informuje TVP3 Bydgoszcz, od kilku miesięcy nie otrzymują za niego pieniędzy. Zakład szacuje, że dług wobec rolników wynosi aż 22 miliony złotych....
Zmiany w ustawie mają charakter porządkujący. Dotyczy to uporządkowania podziału kompetencji pomiędzy dwiema jednostkami, które dotychczas zajmowały się rynkiem mleka. Chodzi o Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz o Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Ustawa znosi podział kompetencji pomiędzy KOWR a ARiMR w zakresie przekazywania przez podmioty skupujące mleko miesięcznych informacji o ilości skupowanego mleka.

- Obecnie informacja trafia do dyrektorów oddziałów terenowych KOWR, jednak kary wynikające z tytułu nieprzekazania takiej informacji są wymierzane przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR. Według nowych przepisów, kary za brak informacji będą wymierzali dyrektorzy KOWR - poinformował podczas drugiego czytania projektu we wtorek poseł sprawozdawca Kazimierz Gwiazdowski (PiS).

nowelizacja ustawy o rynku mleka, rynek mleka, przetwory mleczarskie, arimr, kowr, skup mleka

Teraz KOWR będzie karał. Jest nowelizacja ustawy o rynku mleka

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przygotowany przez resort rolnictwa. Najważniejsza zmiana dotyczy przekazania kompetencji do nakładania kar z ARiMR do...
Kolejna zmiana w przepisach dotyczy opracowywania wniosków o wydanie świadectw autoryzacji zakładów produkcyjnych, chłodni i magazynów. Obecnie robi to KOWR, a zadanie przejmie - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Świadectwa będą dostępne na stronach internetowych ARMiR i KOWR.

W znowelizowanej ustawie doprecyzowane zostały właściwości miejscowych organów do przeprowadzania kontroli uznanych organizacji producentów i zrzeszeń, uznanych organizacji międzybranżowych i podmiotów skupujących mleko, przez wskazanie, że są to organy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania, albo siedzibę kontrolowanego podmiotu.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu