Sejm uchwalił specustawę w sprawie ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2016,7:50 Aktualizacja: 06-09-2016,8:31
A A A

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy - zakłada uchwalona przez Sejm specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wszystkie kluby poparły ten rządowy projekt. Podczas drugiego czytania posłowie nie wnieśli poprawek. Ustawa została uchwalona jednogłośnie - głosowało 431 posłów. Krzysztof Ardanowski (PiS), poseł sprawozdawca poinformował, że sprawa jest poważna i dlatego jest procedowana w trybie nadzwyczajnym. Rano odbyło się jej pierwsze czytanie na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Jak mówił, choć posłowie różnie oceniali zaproponowane rozwiązania, to byli zdania, że trzeba je przyjąć.

afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, specustawa o asf

Komisja rolnictwa za projektem specustawy w sprawie ASF

Przedstawiciele wszystkich klubów jednogłośnie poparli w poniedziałek podczas pierwszego czytania w komisji rolnictwa rządowy projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. -...

Posłowie poparli jedyną poprawkę, jaka została zgłoszona do projektu podczas pierwszego czytania. Zaproponował ją właśnie Ardanowski(PiS). Zakłada ona skrócenie z trzech do dwóch miesięcy czasu oceny masy ubojowej świń. - Może się zdarzyć, że przy dużych warchlakach i przy bardzo dobrym, zbilansowanym żywieniu masa ubojowa będzie osiągnięta wcześniej - tłumaczył poseł.

Rządowa propozycja zakłada wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy. - Ustawa pozwala w trybie bezprzetargowym zakupić mięso zdrowych świń ze stref objętych zapowietrzeniem. (...) Do tej pory były problemy z zagospodarowaniem wartościowego mięsa wieprzowego z tych stref, ponieważ prywatni przedsiębiorcy nie kwapili się do skupu, a możliwości skupu przez podmioty finansów publicznych były ograniczone koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych procedur przetargowych" - wyjaśnił Ardanowski. Dodał, że jest to nadzwyczajne narzędzie, ale nie jedyne, jakie zaproponuje rząd w walce z ASF.
ASF, 19. ognisko,

ASF - wykryto 19. ognisko u trzody chlewnej

W gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim w woj. lubelskim wykryto dziewiętnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. ASF stwierdzono na podstawie wyników...

Jarosław Sachajko (Kukiz-15) zauważył, że w tym roku nastąpiło rozprzestrzenienie się wirusa ASF, obecnie odnotowano już 19 ognisk tej choroby. Okazało się, że służby weterynaryjne słabo sobie radzą, a do tej pory powinni być w pełni przygotowani. I tak w ostatnich latach Polska z eksportera wieprzowiny stała się jego importerem - zaznaczył. Jego zdaniem trzeba koniecznie ograniczyć populację dzików.

- Wobec tego problemu mam dużą pokorę i bagaż doświadczenia za sobą - powiedział Marek Sawicki (PSL). Podkreślił, że trzeba w sprawie ASF podjąć radykalne działania i trzeba mieć na to środki finansowe. Nie wolno też "rozluźniać" dyscypliny wśród rolników i służb weterynaryjnych - dodał.

Krytyczne wobec zaproponowanego projektu była Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

- Z tego projektu nic nie wynika, nie wiadomo kto będzie świnie skupował i za jakie pieniądze, jest on niespójny - mówiła Dorota Niedziela (PO) Ostrzegła, że zlekceważenie zagrożenia ASF-em może zlikwidować hodowlę trzody chlewnej w Polsce.
wirus ASF, trzoda chlewna,

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi

- Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, zupełnie niegroźną dla człowieka. Chorują na nią tylko świnie i dziki - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii, Włodzimierz Skorupski. Wystąpienie w Polsce wirusa ASF przyczyniło się do...

Według Pauliny Hennig-Kloski (N), sytuacja z rozprzestrzenieniem się wirusa ASF wymknęła się spod kontroli. Obecnie procedowana ustawa jest "kroplą w morzu potrzeb", konieczne są także inne rozwiązania, a do problemu należy podejść kompleksowo.

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.

Ustawa ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu