Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2018,15:15 Aktualizacja: 26-06-2018,15:34
A A A

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym. Doprecyzowano w nim przepisy, określając, że umieszczenie na gruntach rolnych czy leśnych infrastruktury np. energetycznej nie wpływa na sposób ich opodatkowania.

Projekt przygotowało Ministerstwo Energii.

W projekcie doprecyzowano zasady opodatkowania gruntów, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z umieszczeniem na nich infrastruktury służącej do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

usługi rolnicze, usługi pozarolnicze, zbigniew ajchler, sejmowa komisja rolnictwa, dochody z działalności rolniczej

Podatek za siew i orkę. Ceny usług mogą wzrosnąć

Gospodarstwa rolne będące osobami prawnymi, czyli z reguły te większe, nie są już zwolnione z podatku dochodowego od wpływów z świadczonych na rzecz innych usług, jak np. orka czy siew. Tę kwestię podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji...

Wskazują one jednoznacznie, że umieszczenie takiej infrastruktury na gruntach nie należących do przedsiębiorstw dysponujących tą infrastrukturą - nie będzie wpływać na sposób ich opodatkowania (głównie terenów leśnych).

W ocenie autorów projektu, umieszczenie tej infrastruktury nie oznacza zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Samo usytuowanie takiej infrastruktury ma być neutralne pod względem podatkowym.

W praktyce dochodzi do odmiennego opodatkowania tych gruntów w zależności od ich położenia. Przykładowo grunty leśne pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi w jednej gminie są opodatkowane podatkiem leśnym, a w innej - podatkiem od nieruchomości, według stawki najwyższej związanej z działalnością gospodarczą.

Gaz-System, Gazociągi przesyłowe, przesył gazu, podatek od nieruchomości, dochody gmin, Artur Zawartko

Gminy sporo zarabiają na podatku od nieruchomości

Wartość podatku od nieruchomości przekazanego gminom przez Gaz-System w 2017 r. wyniosła 151 mln zł, a w ostatnich pięciu latach było to ponad 600 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Kwotę tę gminy mogą przeznaczyć na dowolne i...
Chodzi o wprowadzenie jednolitych zasad opodatkowania gruntów, na których posadowiona jest ta infrastruktura przez wskazanie, że korzystanie z tych gruntów przez przedsiębiorcę, który nie jest ich właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem - nie oznacza zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej.

Natomiast, gdy na tych terenach - oprócz posadowienia takiej infrastruktury - prowadzona będzie działalność gospodarcza (np. fabryka, parking czy wyrobisko), wtedy od tych gruntów będzie pobierana najwyższa stawka podatku od nieruchomości.

Jednym z ważniejszych efektów wprowadzanych zmian - jak wskazuje projektodawca - ma być niedopuszczenie do drastycznego wzrostu cen i stawek opłat dystrybucyjnych oraz przesyłowych energii elektrycznej dla odbiorców końcowych (gospodarstw domowych, przedsiębiorców, itp.). Chodzi o niedopuszczenie do wzrostu opłat za usługi świadczone przez inne przedsiębiorstwa (gazowe, ciepłownicze, telekomunikacyjne).

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu