Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą niż wcześniej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2018,19:30 Aktualizacja: 03-01-2018,11:35
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń (ASF). Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Głównym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich).

dziki, ASF, afrykański pomór świń, pieniądze za znalezienie padłego dzika

Gigantyczny płot będzie kosztowny, ale ma pomóc w walce z ASF

Analiza efektywności ekonomicznej budowy na granicy wschodniej ogrodzenia zabezpieczającego przed migracją dzików wykazała, że taki płot w perspektywie lat może zmniejszyć wydatki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) nawet o około...
Daje ona możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.

Ustawa zmienia przepisy w kilku ustawach m.in. w Prawie łowieckim zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowickim. Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

Do ustawy o ochronie granicy państwowej wprowadzono rozwiązania pozwalające na wykonywanie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

W praktyce umożliwić ma to wybudowanie bariery, która będzie zapobiegała migracji zwierząt wolno żyjących, i tym samym zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby na terenach przygranicznych.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

Nowe przypadki ASF. Wirus wykryty w woj. warmińsko-mazurskim

Główny Lekarz Weterynarii w ostatnim miesiącu co tydzień informuje o potwierdzeniu wystąpienia nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Podobnie jest tym razem. Dokładnie siedem dni po potwierdzeniu ostatnich...
Po to, by zachęcić myśliwych do odstrzału dzików, daje się im prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego do sześciu dni w roku; będzie to urlop płatny.

Specustawa zakłada ponadto utworzenie zespołów do spraw dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu weterynarii, co pozwoli odciążyć powiatowych lekarzy weterynarii, w szczególności w przypadku wystąpienia więcej niż jednego ogniska choroby w powiecie.

Zgodnie z ustawą, pasem drogi granicznej jest obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej. Ze względów technicznych, w ustawie dopuszczono wykonywanie ww. urządzeń lub budowli także na gruntach położonych poza pasem drogi granicznej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie siedem dni od dnia ogłoszenia.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu