Polacy staną się właścicielami gruntów. Już od 1 października?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2017,9:55 Aktualizacja: 05-06-2017,10:12
A A A

Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, może wejść w życie od 1 października. Dzięki temu dokumentowi Polacy staną się faktycznymi właścicielami gruntów - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych. Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne - dodał polityk.

grunty, ziemia, cudzoziemcy, mswia, kupno gruntów przez cudzoziemców, wyspy dziewicze

Obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii też kupują u nas grunty

Cudzoziemcy w 2016 roku kupili w Polsce blisko 3,2 tys. ha gruntów - informuje w najnowszym raporcie MSWiA. Najwięcej ziemi nabyli u nas Niemcy i Holendrzy, ale wśród kupców są także obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii....

Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że w stosunku do przedstawionego w ubiegłym roku pierwszego projektu, aktualna wersja jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych. Jak wyjaśnił "pierwotnie opracowany projekt, dotyczący przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym, był przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów już w listopadzie ubiegłego roku".

- Jednak wobec zalecenia, aby objąć przekształceniem wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, przeprowadzone zostały dodatkowe uzgodnienia międzyresortowe w celu rozszerzenia przekształcenia również na grunty zabudowane domami jednorodzinnymi - wskazał Smoliński.

Jak przyznał wiceminister, "w konsekwencji powstał nowy projekt, obejmujący zakresem wszystkie grunty oddane w użytkowanie wieczyste, zabudowane na cele mieszkaniowe, położone na terenie całego kraju, w tym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Warunkiem jest jedynie zabudowa zaspokajająca potrzeby mieszkaniowe użytkownika wieczystego oraz uregulowany stan prawny gruntu, który pozwala na oddanie tego gruntu w użytkowanie wieczyste".

- Ustawa będzie miała powszechniejsze zastosowanie - dotyczy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, ale także gruntów, na których są lokale użytkowe, jako pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych, na przykład garaże - powiedział wiceszef MIB.

jan szyszko, ministerstwo środowiska, wycinka drzew, utrzymanie zieleni, rekompensaty za utrzymanie zieleni

Szyszko: właściciel gruntu powinien mieć prawo do wycinki drzew i ulgi

Gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom np. przez obniżkę podatku gruntowego to, że utrzymują na swoim terenie drzewa - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Dodał, że jeśli właściciel posadził na swoim gruncie drzewo, to powinien...

Do projektu ustawy wprowadzono przepis przewidujący przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych garażami oraz gruntów, na których urządzono miejsca postojowe.

Przekształcenie obejmie także dużą część tzw. hal garażowych, zlokalizowanych pod budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (często w praktyce są one traktowane jako lokale użytkowe). Projekt ustawy obejmuje także lokale usługowe.

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się z określonym w ustawie dniem ich właścicielami. Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową w wysokości 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, która może być rozłożona na 20 lat.

Po tym czasie nie będą już musieli wnosić opłat. Zgodnie z projektem będzie można spłacić całość w jednej racie, a wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi.

Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa, gminy za własne grunty będą mogły ją zastosować, ale będzie to leżeć w ich gestii. Ulga nie dotyczy lokali usługowych. Podstawą naliczenia opłat przekształceniowych będzie opłata za użytkowanie wieczyste obowiązująca w dniu 1 stycznia 2017 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu