Pasze GMO będzie można dłużej stosować. Prezydent podpisał ustawę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2018,14:00 Aktualizacja: 22-12-2018,14:11
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o paszach. Dokument zakłada wydłużenie o dwa lata - do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt. Wykorzystuje się je głównie w chowie drobiu i świń.

Ustawa jednocześnie wskazując na konieczność szerszego wykorzystywania w karmieniu zwierząt krajowych komponentów paszowych np. śruty sojowej, roślin bobowatych czy motylkowych.

ijhar-s, kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności, znakowanie żywności, żywność bez gmo

"Bez GMO" tylko na opakowaniu. IJHAR-S sprawdza produkty

Używanie określenia "bez GMO" staje się coraz popularniejsze na produktach żywnościowych. Problem w tym, że nie zawsze taka deklaracja jest później potwierdzona w dokumentach. A to już jest karane. Inspekcja Jakości Handlowej...

Dodatkowo rząd zaproponował wprowadzenie do nowelizowanej ustawy artykułu nakazujący ministrowi rolnictwa "opracowanie planu wykorzystania krajowych źródeł białka oraz zminimalizowania deficytu białka paszowego w żywieniu zwierząt w zakresie pozyskiwania białka paszowego ze źródeł krajowych".

Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r. i od tego czasu termin wejścia tego przepisu był już kilkakrotnie przesuwany. Powodem był brak samowystarczalności pod względem zapewnienia krajowego białka do żywienia zwierząt. Kolejnym argumentem jest to, że soja jest najlepiej przyswajalnym białkiem roślinnym w żywieniu zwierząt.

Resort rolnictwa, chcąc przynajmniej częściowo uniezależnić się od importu śruty sojowej, był inicjatorem ustanowienia wieloletniego programu badawczego pozyskania krajowego białka, który był realizowany w katach 2011-2015, a następnie przez kolejny rząd przedłużony do 2010 r.

znakowanie żywności, żywność wolna od gmo, gmo, jan krzysztof ardanowski

Żywność wolna od GMO ma być znakowana. Minister będzie stał na straży

- Przyjmiemy ustawę dotyczącą znakowania żywności wolnej od GMO - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas debaty "Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy". Szef resortu podkreślił, że jest zwolennikiem zakazu upraw...

Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej udział śruty sojowej w pokryciu zapotrzebowania na białko paszowe w Polsce wynosi ok. 62 proc., 23 proc. białka pochodzi z komponentów rzepakowych, ok. 7,5 proc. ze śruty słonecznikowej, a tylko 6,5 proc. stanowi białko nasion roślin strączkowych.

"Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie na obecną chwilę nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych mogących całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową. Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi nasionami roślin strączkowych będzie trudne ze względu na graniczne udziały tych pasz w dietach (dopuszczalne ilości), szczególnie w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń, a także ze względu na nadmierną zawartość węglowodanów strukturalnych (włókna) oraz substancji antyodżywczych (alkaloidy, taniny)" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu