Żywność ze wschodu badana. Nie wykryto w niej wirusa ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-01-2018,17:20 Aktualizacja: 30-01-2018,21:15
A A A

Służby weterynaryjne rozpoczęły badanie żywności skonfiskowanej na wschodniej granicy. Jak informuje TVP 1 chodzi głównie o wyroby z wieprzowiny jak np. wędliny, które zostały wyprodukowane na Białorusi lub na Ukrainie.

Afrykański pomór świń na Białorusi oraz na Ukrainie nie jest zwalczany z powodów ekonomicznych. Choroba więc szerzy się tam bez żadnej kontroli.

Stąd polskie służby graniczne konfiskują wyprodukowaną tam żywność z wieprzowiny, a służby weterynaryjne badają ją pod kątem wykrycia materiału genetycznego wirusa.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązkowe dla wszystkich

Zasady bioasekuracji, będą dotyczyć wszystkich producentów trzody chlewnej w kraju i będą obowiązkowe. Oznacza to, że rolnik będzie musiał spełnić wymogi, albo zrezygnować z produkcji świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa....

Służby weterynaryjne badają żywność od początku stycznia. Do tego czasu była ona jedynie konfiskowana. Jej próbki trafiają do instytutu weterynaryjnego w Puławach. Jak informuje TVP 1 przebadano już 50 partii tej żywności i nie stwierdzono obecności wirusa ASF.

Żywność jest badana głównie po to, aby uniemożliwić transmisję wirusa ze wschodu do Polski. Z drugiej jednak strony proceder ten ma zniechęcić do przewozu, a nawet nielegalnego przemytu mięsa. Podobnie robią już służby graniczne oraz weterynaryjne Węgier, Czech, Mołdawii oraz Litwy.

- Objętość konfiskowanej żywności na naszych granicach wzrasta. Oczywiście powinno być jej również więcej, ponieważ to działa także prewencyjnie. Ukraińcy i Białorusini wiedza już o tym doskonale, że należy bardzo uważać - mówił dla TVP 1 Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA