Rolnicy mają źle wyliczone straty suszowe. Ale nie mogą już dopisać zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2023,9:20 Aktualizacja: 02-01-2023,9:39
A A A

Część rolników omyłkowo nie wskazała w składanym przez aplikację wniosku "suszowym", że posiadają zwierzęta, przez co otrzymają niższe wsparcie. Resort rolnictwa nie ukrywa, że po podpisaniu wniosku nie ma już możliwości dokonywania zmian.

Producenci rolni o pomoc "suszową" występują po zalogowaniu się do rządowej aplikacji i złożeniu wniosku o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których klimatyczny bilans wodny w danym okresie wskazuje na możliwość spadku plonów.

utrata płynności finansowej gospodarstwa, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa, Henryk Kowalczyk, szkody klęskowe

Aplikacja przeciążona. Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków

Do 23 listopada (o 8 dni) będzie przesunięty termin składania wniosków o pomoc w związku z wystąpieniem w tym roku szkód klęskowych - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Wsparcie ma dotyczyć gospodarzy, którzy uzyskują...

"Część rolników prowadzących produkcję zwierzęcą w aplikacji suszowej na 2022 r. nie odznaczyła ‘checkbox’, że posiadają zwierzęta. Aplikacja oszacowała straty suszowe bez uwzględnienia zwierząt. ARiMR odrzuciła wniosek o płatności z tego tytułu, gdyż protokół nie uwzględnia danych z całego gospodarstwa, a aplikacja nie daje możliwości korekty w tym zakresie" - napisał do resortu rolnictwa samorząd rolniczy.

Poprosił o stworzenie prawnej możliwości korygowania danych dotyczących posiadania zwierząt w aplikacji suszowej.

Z kolei ministerstwo w odpowiedzi podkreśla, że wniosek o oszacowanie szkód "suszowych" można złożyć generalnie do 15 października roku wystąpienia suszy. Przy czym w tym roku termin został przedłużony do końca października. I zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o oszacowanie szkód musi zawierać m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Resort zwraca też uwagę, że wypełniając wniosek o oszacowanie szkód "suszowych", w części "Informacje o produkcji zwierzęcej" producent rolny musiał obowiązkowo udzielić odpowiedzi na pytanie "Czy masz produkcję zwierzęcą w gospodarstwie?". I mógł wybrać jedną z odpowiedzi: "Mam produkcję zwierzęcą” lub „Nie mam produkcji zwierzęcej".

Rolnik składając wniosek ma ponadto prawo do wielokrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej i wprowadzania innych zmian we wniosku - do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie dokumentu o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

"Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym lub kalkulacji i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń lub dokonywanie zmian. Rolnik, wypełniając wniosek o oszacowanie suszy, kilkukrotnie otrzymuje informację, że po wysłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód. Należy również zauważyć, że przepisy nie przewidują korekty protokołów" - nie daje nadziei na zmiany Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej