Resort chce wyższej płacy minimalnej. 2100 złotych od 2018 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Żebrowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2017,15:15 Aktualizacja: 19-05-2017,15:31
A A A

Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała w piątek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliła szefowa MRPiPS.

emerytury, renty, zus, świadczenia, elżbieta rafalska, ministerstwo pracy

Nie wszyscy uprawnieni będą chcieli przejść na emeryturę

Minister pracy Elżbieta Rafalska szacuje, że po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny około 25 proc. Polaków uprawnionych do emerytury zdecyduje się na przedłużenie aktywności zawodowej. Przedstawiciele resortu uczestniczyli w...

Polityk zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. - Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc. - oświadczyła.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. - To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. W ubiegłym roku rząd podniósł stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy - przypomniała.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. - W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. - Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło - oceniła minister.

Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej