Producenci mięsa i mleka najczęściej biorą kredyty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2018,8:50 Aktualizacja: 25-07-2018,9:02
A A A

Co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. 90 proc. badanych stosuje jednak praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020.

To najważniejsze informacje wynikające z badania przeprowadzonego przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. Rolnicy nie przystępują masowo do działania, a z dostępnych środków w ramach pakietów najczęściej korzystają gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mięsnej oraz mlecznej.

Modernizacja gospodarstw rolnych, arimr, prow 2014-2020, wnioski o wsparcie, pomoc dla rolnictwa

Więcej pieniędzy na projekty związane z modernizacją gospodarstw

Zwiększono limity środków na projekty związane z modernizacją gospodarstw rolnych. Dzięki temu będą pieniądze dla dodatkowych ok. 3,6 tys. rolników, którzy złożyli wnioski zimą -  poinformowała ARiMR. Niedawno weszła w...

Niezależnie od tego czy gospodarz decyduje się na realizację działania i ubiega się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, to i tak realizuje zabiegi służące naturze. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypas lub koszenie użytków zielonych co najmniej dwa razy w roku - deklaruje to blisko 40 proc. badanych.

W większości jednak prowadzone przez gospodarzy czynności nie są powiązane z przystąpieniem do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Część z nich jest wynikiem typowych prac rolniczych, a część stanowi składową innych płatności - głównie bezpośrednich.

Ankietowani gospodarze w zdecydowanej większości dostrzegają pozytywy rolnictwa zrównoważonego, ale tylko 13 proc. z nich stwierdza, że stosowane praktyki zwiększają zyski z produkcji.

To efekt tego, że dla wielu badanych podejmowane zabiegi mają charakter czysto techniczny, a ich realizacja jest w dużej mierze uzależniona od zmiennej sytuacji w rolnictwie. Przystąpienie do działania to natomiast zobowiązanie, które wiąże się z koniecznością realizacji wymogów pakietu i kosztami, a ewentualne zyski są odroczone w czasie.

Restrukturyzacja małych gospodarstw, prow 2014-2020, arirm, wsparcie dla rolnictwa

Tysiące małych gospodarstw chce dostać premie

Od 18 czerwca do 17 lipca można było składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Do 16 lipca do ARiMR wpłynęło ok. 3,5 tys. dokumentów. Dotychczas przeprowadzone zostały dwa nabory wniosków...

Co czwarty badany rolnik deklaruje, że korzystał z finansowania podczas realizowania czynności. Na wzięcie kredytu najczęściej decydują się gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mlecznej lub mięsnej.

- Produkty kredytowe Banku BGŻ BNP Paribas mogą być wykorzystane w celu wsparcia finansowania zrównoważonego rolnictwa. Jako członek wspierający Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, poruszamy tę tematykę m.in. podczas otwartych szkoleń i spotkań z cyklu Agro Akademia - mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Badanie przeprowadzono przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas między 14 maja a 9 czerwca 2018 roku, na losowej próbie 365 dorosłych rolników. Jest ona reprezentatywna ze względu na województwo oraz klasę wielkości areału gospodarstwa.
 

Poleć
Udostępnij