II rewizja KPO zakłada zwiększenie o 600 mln euro środków na polski sektor rolno-spożywczy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2024,10:10 Aktualizacja: 07-05-2024,12:39
A A A

Rząd przesłał do KE II rewizję KPO - poinformowało ministerstwo rolnictwa we wtorek. Resort wskazał, że zakłada on m.in zwiększenie o 600 mln euro dla polskiego sektora rolno-spożywczego i wydłużenie czasu na realizację inwestycji.

"Rząd Polski 30 kwietnia 2024 r. przesłał do Komisji Europejskiej II rewizję KPO, która zakłada m.in. zwiększenie o 600 mln euro środków na rzecz wsparcia polskiego sektora rolno-spożywczego i wydłużenie czasu na realizację inwestycji" - poinformował resort w komunikacie.

Wskazał, że II rewizja KPO zakłada wydłużenie czasu na realizację takich inwestycji, jak: dywersyfikacja i skracanie łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu, czy rozbudowa potencjału badawczego.

kpo, rolnictwo 4 0, inwestycje, inwestycje cyfrowe

Rolnictwo 4.0. 492 mln z KPO na cyfrowe i teleinformatyczne inwestycje w rolnictwie

Ze 164 do 492 mln zł zwiększony został budżet na dofinansowanie teleinformatycznych i cyfrowych inwestycji w rolnictwie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nabór wniosków o wsparcie zostanie...

Uzyskane w ramach II rewizji KPO dodatkowe środki minister rolnictwa planuje przeznaczyć na wsparcie dla rolników na zakup maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0, wsparcie dla rolników i rybaków na rozpoczęcie lub rozwój działalności z zakresu przetwórstwa oraz dodatkowe inwestycje w rozwój lub transformację gospodarstw rolnych; zwiększenie środków na projekty zgłoszone do objęcia wsparciem w ramach naboru dotyczącego budowy lub modernizacji centrów magazynowo-dystrybucyjnych i rolno-spożywczych rynków hurtowych; zwiększenie środków na projekty zgłoszone do objęcia wsparciem przez MŚP przetwórstwa rolno-spożywczego oraz wsparcie dla ODR-ów i szkół rolniczych na zakup maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0.

Resort wskazał, że na 16 lipca 2024 r. zaplanowane jest przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej przez Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Ministerstwo ocenia, że na przełomie lipca i sierpnia powinny zostać aneksowane umowy finansowa i pożyczkowa z KE oraz zatwierdzone tzw. ustalenia operacyjne.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich