Henryk Kowalczyk zachowa stanowisko wicepremiera

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mikołaj Małecki PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2023,10:15 Aktualizacja: 06-04-2023,10:20
A A A

Dotychczasowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zachowa stanowisko wicepremiera, zostanie szefem Komitetu Ekonomicznego, to doświadczony polityk, jego dymisja ze stanowiska ministra rolnictwa nie oznacza, że brak mu kompetencji - powiedział w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller w czwartek w rozmowie z Radiem Plus zapytany o dymisję ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wskazał, że jego miejsce ma objąć poseł PiS, dotychczasowy szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus.

"Pan premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta o powołanie posła Telusa na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dzisiaj też odbędzie się powołanie" - zapowiedział Müller. Pytany o przyszłość Kowalczyk w rządzie wskazał, że "to jest doświadczony polityk, który był wcześniej szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów".

Henryk Kowalczyk, dymisja, MRiRW

Henryk Kowalczyk zrezygnował z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi - poinformował w środę wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, który pełnił ją od października 2021 r. "Złożyłem rezygnację z funkcji...

"Akurat ta dynamika polityczna, która wywiązała się w obszarze rolnictwa spowodowała, że pan premier Kowalczyk zrezygnował z funkcji ministra. Ale to nie oznacza, że nie ma kompetencji. Są pewne konsekwencje polityczne takiej decyzji. Pan wicepremier Kowalczyk zostanie teraz szefem Komitetu Ekonomicznego, tę funkcję pełnił do tej pory wicepremier Jacek Sasin, a wicepremier Kowalczyk był wiceszefem" - dodał rzecznik rządu. Jak podkreślił, Kowalczyk zachowa stanowisko wicepremiera.

Müller został również zapytany o kolejne kroki w sprawie gwałtownego napływu zboża z Ukrainy do Polski. "Wczoraj były wstępne uzgodnienia, one będą w najbliższych dniach operacjonalizowane. Po stronie ukraińskiej będzie jasność, kto ma prawo eksportu na zewnątrz - żeby była jasno, kto po stronie Ukrainy odpowiada za eksport, kto może importować po stronie Polski, w ramach umów. To mogłoby spowodować, że będzie jasność podmiotów, które eksportują i miejsca, do którego zboże jest eksportowane" - powiedział

Jak wskazał, te rozwiązania wejdą w życie "na pewno w kwietniu". Müller zaznaczył, że podczas rozmów w tym temacie z delegacją ukraińską w środę strona polska podkreślała, że kwestia eksportu zboża z Ukrainy budzi duże emocje w polskim społeczeństwie.

PSl, Łęczna, Władysław Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz o dymisji ministra rolnictwa: to miara bezsilności i bezradności

Polska wieś dzisiaj nie ma gospodarza w postaci ministra rolnictwa; nie dlatego, że podał się on do dymisji, tylko dlatego, że rządzący nie mają pomysłu, jak ochronić wieś i rolnictwo - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dymisja...

Müller dodał, że tworzony jest mechanizm dopłat do eksportu zboża, które obecnie znajduje się w Polsce, "tak, by ono uwolniło magazyny". Wskazał również na potrzebę m.in. liberalizacji przepisów dotyczących budowy silosów zbożowych i innych magazynów - "tak, aby jeszcze przed żniwami można był stworzyć dodatkowe powierzchnie magazynowe". "One zresztą będą służyły na lata, ich zawsze był deficyt" - zauważył Müller.

W środę Henryk Kowalczyk poinformował, że złożył rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. "Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony" - powiedział Kowalczyk.

Jak dodał w oświadczeniu, KE opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca 2024 r. Podkreślił, że "widać bardzo wyraźnie, że ten postulat, podstawowy postulat rolników przez KE nie zostanie spełniony".

Robert Telus jest szefem sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a od 2021 roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego Rady Doradców Politycznych.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE