27 mld zł z KPO wpłynęło do Polski. Ile na rolnictwo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2024,15:00 Aktualizacja: 15-04-2024,15:02
A A A

15 kwietnia wpłynęło do Polski z Komisji Europejskiej 27 mld zł z pierwszego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

To oznacza, że w Polsce już jest ponad 48 mld zł (łącznie z zaliczką) z blisko 256 mld zł, które są przeznaczone dla naszego kraju z KPO.

- Do Polski wpłynęło 26 miliardów 964 miliony złotych. To jest największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej do Polski w czasie naszego 20-letniego członkostwa. Jest to płatność z pierwszego wniosku o KPO, który wystosowaliśmy dokładnie 4 miesiące temu - 15 grudnia i dzisiaj - 15 kwietnia są te środki - powiedziała na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jak przekonywała, to ważny dzień dla polskiej gospodarki i rodzimych inwestycji.

- I ważny dzień dla uświadomienia sobie przez nas wszystkich w Polsce, że członkostwo w Unii Europejskiej się nam wszystkim opłaca - mówiła Pełczyńska-Nałęcz.

Poinformowała, że środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO przeznaczono w pierwszej kolejności m.in. na inwestycje w program „Czyste Powietrze”, dostęp do bardzo szybkiego internetu oraz wsparcie MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) w rolnictwie.

Szefowa MFiPR przekazała, że następną płatność z KPO ma wpłynąć do końca roku. Będzie to płatność z 2. i 3. wniosku o płatność z KPO, który Polska zamierza wysłać do pod koniec sierpnia lub na początku września br. Na koniec roku zaplanowano wysłanie 4. i 5. wniosku o płatność z KPO.

kpo, rolnicy, edukacja, edukacja rolników

Uwagi do rewizji KPO: więcej środków na edukację rolniczą

Zwiększenie środków na edukację rolniczą, termomodernizację budynków wielorodzinnych, a także na program "Czyste powietrze" postulowali uczestnicy poniedziałkowego wysłuchania projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy....

Jak podaje MFiPR, do końca czerwca br. środki z KPO będą zainwestowane w:

- Czyste Powietrze – ponad 1,6 mld zł;

- dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam – ponad 720 mln zł;

- poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego (m.in. modernizacja przejazdów kolejowych) – ponad 570 mln zł;

- bezpieczeństwo transportu (m.in. modernizacja niebezpiecznych punktów, budowa obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego) – blisko 400 mln zł;

- wsparcie MŚP w rolnictwie – ponad 250 mln zł;

- nowe miejsca w żłobkach, żłobki i klubiki dziecięce – ponad 200 mln zł;

- kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz uczenie się przez całe życie – ponad 160 mln zł;

- vouchery na laptopy dla nauczycieli – ponad 150 mln zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich