Mało odwołań od decyzji o wysokości dopłat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2021,18:40 Aktualizacja: 09-09-2021,19:02
A A A

Ułamek procenta stanowią odwołania niezadowolonych rolników od decyzji dotyczących powierzchni kwalifikujących się do płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowych, ekologicznych czy zalesieniowych.

Na rolniczych forach czy spotkaniach od czasu do czasu pojawia się temat unijnych dopłat w kontekście niesprawiedliwych w ocenie gospodarzy działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

wyrówanie dopłat bezpośredniich, zielony ład, Janusz Wojciechowski, wsparcie dla rolnictwa

Wojciechowski o wyrównaniu dopłat dla polskich rolników

Kiedy zajmie się Pan dopłatami dla polskich rolników? Dlaczego są ciągle dyskryminowani? - spytał internauta unijnego komisarza ds. rolnictwa. - Cały czas się zajmuję - zapewnił Janusz Wojciechowski. "Więc kiedy polscy rolnicy dostaną...

Chodzi o potencjalne zaniżanie przekazywanych kwot w zestawieniu z wynikającymi z wniosków. Tej kwestii była też poświęcona ostatnio jedna z interpelacji poselskich.

Jak wynika z odpowiedzi na nią, odwołań od decyzji urzędników co do płatności obszarowych, tj. płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności PROW (ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz zalesieniowe) jest jednak stosunkowo niewiele.

"Liczba decyzji, w odniesieniu do których złożone zostały odwołania w zakresie maksymalnego kwalifikowalnego obszaru i powierzchni kwalifikującej się do płatności, stanowiły niewielki procent łącznie złożonych wniosków" - podkreśliła Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

Warto wyjaśnić, że maksymalny kwalifikowalny obszar (MKO) stanowi różnicę pomiędzy powierzchnią całkowitą działki referencyjnej (działki ewidencyjnej), a powierzchnią obszarów nieuprawnionych do płatności (np. lasy, wody, drogi, siedliska itp.), których granice są określone na podstawie ortofotomapy.

zaliczki, pieniądze, wsparcie, dotacje

Wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie ruszy 18 października

Wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie dla rolników ruszy 18 października. Zaliczka będzie wynosić 70 proc. przypadającej na rolnika kwoty – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia ministra rolnictwa...

Aktualizacja powierzchni MKO prowadzona jest w kontekście pojedynczej działki referencyjnej i ma zapewnić jej co najmniej trzyletnią aktualność, tzn. do momentu wymiany danych dotyczących ortofotomapy lub do momentu otrzymania bardziej aktualnych danych (np. wyników kontroli na miejscu, zmian w sposobie użytkowania zasygnalizowanych przez rolnika).

Wracając do liczby odwołań - za 2020 rok wyglądało to  tak:

  • płatności bezpośrednie: liczba złożonych wniosków - 1 mln 305 tys. 595, liczba odwołań - 2 tys. 117. Procent wniosków, w stosunku do których wniesiono odwołania - 0,16 proc.
  • płatność ONW: odpowiednio 876 tys. 746, 971, 0,11 proc.
  • płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna (PROW 2014-2020): 68 tys. 581, 468, 0,68 proc.
  • płatność ekologiczna (PROW 2014-2020): 16 tys. 695, 143, 0,86 proc.
  • płatności zalesieniowe (wszystkie PROW-y): 17 tys. 752, 24, 0,14 proc.

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej