Kolejne wsparcie czeka na rolników. Już można składać wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2020,9:55 Aktualizacja: 06-04-2020,10:34
A A A

W związku z epidemią koronawirusa rolnicy otrzymają dodatkowe wsparcie w formie kredytów preferencyjnych. Będą je udzielały banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W związku z trudną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa przygotowaliśmy nowe wsparcie dla rolników. Uruchamiany dodatkowe kredyty preferencyjne. Od poniedziałku rolnicy mogą składać już wnioski w oddziałach banków współpracujących z ARiMR - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

arimr, pandemia koronawirusa, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

E-wnioski i oświadczenia od rolników płyną do ARiMR

Do minionego piątku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 74 tys. 138 oświadczeń potwierdzających brak zmian we wniosku o dopłaty oraz 55 tys. 555 e-wniosków o dopłaty. Agencja wskazała, że w tym roku rolnicy po raz...

Dzięki dopłatom do części oprocentowania kredytu przez ARiMR, rolnik będzie mógł uzyskać tańszy kredyt niż w przypadku, gdyby korzystał z kredytu komercyjnego. Będą to kredyty inwestycyjne oraz "klęskowe".

Już w piątek ARiMR udostępniła współpracującym bankom dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów. Jeżeli wyczerpie się pula środków, zostanie zwiększona w miarę zapotrzebowania - zapewniono.

Na cele inwestycyjne na dopłaty do części oprocentowanie kredytów jest 4 mln zł, co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości 500 mln zł. Natomiast w przypadku kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych tj., tzw. "klęskowych" limit akcji kredytowej wyniesie 1 mld zł, a na dopłaty do oprocentowania przeznaczone jest 21,8 mln zł.

Kredyty inwestycyjne mogą być przeznaczone na zakup gruntów rolnych, budowę i modernizację budynków służących do produkcji rolnej oraz tworzenie infrastruktury gospodarstw, zakup maszyn i urządzeń rolniczych.

Restrukturyzacja małych gospodarstw, wsparcie dla rolników, nabór wniosków, arimr

Premia na rozwój małego gospodarstwa czeka na rolników

Od 31 marca do 29 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nabór wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z budżetu PROW 2014-2020. Można dostać 60 tys. bezzwrotnej premii. O...

Kwota kredytów inwestycyjnych dla jednego gospodarstwa rolnego wynosi 5 mln zł, natomiast działy specjalne produkcji rolnej mogą uzyskać kredyty do wysokości łącznie 8 mln zł. W przypadku kredytów przeznaczonych na przedsięwzięcia w zakresie przetwórstwa kwota kredytu wynosi do 16 mln zł.

W przypadku kredytu inwestycyjnego wnioskodawca składa w banku plan przedsięwzięcia wraz z wnioskiem kredytowym. Bank analizuje dokumenty pod kątem spełnienia wymogów określonych przez zasady udzielania kredytów oraz wymogów stawianych przez bank i to bank decyduje o udzielaniu kredytu. ARiMR jedynie dopłaca do oprocentowania kredytów.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać się o kredyt na wznowienie produkcji obrotowy lub inwestycyjny. Do wniosku o udzielnie kredytu klęskowego trzeba dołączyć protokół oszacowania szkód.

Kwota kredytu nie może przekroczyć wysokości szkód w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich oszacowanych przez komisję. O taki kredyt można ubiegać się przez 12 miesięcy od daty sporządzenia protokołu oszacowania szkód.

wsparcie dla rolników, nabory wniosków, prow, koronawirus, arimr, kowr

Koronawirus a nabory PROW

Ministerstwo rolnictwa informuje, że planowane terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą zmienić się, by dać więcej czasu podmiotom ubiegającym się o środki na skompletowanie dokumentacji. Ma to związek z epidemią koronawirusa. "W...

Jego beneficjentami mogą być m. in. rolnicy indywidualni, mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa. Do uzyskania kredytu nie jest konieczne wniesienie wkładu własnego. Rozliczenie 50 proc. środków obrotowych odbywa się na podstawie dokumentów zakupu od dnia wystąpienia szkody.

Kredyty "klęskowe" obrotowe są przeznaczone na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej, m.in. kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego, pasz treściwych i koncentratów, pasz objętościowych.

Natomiast z kredytu "klęskowego" inwestycyjnego można sfinansować naprawę zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, uszkodzonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, elementów infrastruktury rolniczej oraz zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego i stada podstawowego inwentarza żywego.

Kredytów preferencyjnych udzielają banki: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nich Banki Spółdzielcze oraz BNP Paribas Bank Polska S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, PEKAO S.A., Santander Bank Polska S.A.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement