Jurgiel zawinił, rolnicy stracą? Zamieszanie z wypłatą dopłat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2017,11:00 Aktualizacja: 12-05-2017,11:00
A A A

PiS sprawi rolnikom przykrą niespodziankę. Prawdopodobnie nie wypłaci w obiecanym terminie zaległych dopłat za 2016 r., a także tych za 2017 r. 1 mln 350 tys. rolników może nie dostać dopłat obszarowych za 2017 r. – alarmuje piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Na domiar złego, Polsce grozi ze strony Brukseli kara w wysokości nawet 2,5 mld złotych. "O kłopotach z wypłatą dopłat dla rolników mówi się od kilku tygodni. Nie wszyscy dostaną pieniądze za poprzedni rok, bo w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa źle wyliczono ich wysokość. Część rolników dostała za dużo pieniędzy, a dla reszty zabrakło" - czytamy w artykule.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Ryszard Zarudzki, WPR, pieniądze, rolnictwo

Wyrównanie dopłat? O tym polscy rolnicy mogą zapomnieć

Przyszła polityka rolna UE, która będzie wdrażana wraz z nowym budżetem od 2020 r., musi stwarzać unijnym producentom równe warunki - przekonywał w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Eksperci uważają, że na...

W tym roku może być jeszcze gorzej, bo nie działa system informatyczny obsługujący dopłaty. "Wirtualna Polska opublikowała pismo, jakie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela wysłali wiceprezesi agencji, Halina Szymańska i Arkadiusz Szymoniak" - relacjonuje "GW".

Z listu wynika, że spora grupa rolników ciągle nie dostała pieniędzy za rok 2016. Chodzi m.in o dopłaty rolno-środowiskowe, pielęgnacyjne, ekologiczne. Co gorsza, wszystkim, czyli ok. 1 mln 350 tys. rolników grozi, że nie dostaną dopłat obszarowych za 2017 rok.

"Dalsze przesuwanie terminu wdrożenia oprogramowania będzie skutkowało utratą unijnych środków i nałożeniem przez Komisję Europejską kary na Polskę do 2,5 mld złotych" - ostrzegają ministra rolnictwa wiceprezesi. List nosi datę 20 kwietnia. Minister Jurgiel do dziś nie odpowiedział na pismo.

System informatyczny w ARiMR też wciąż nie działa, choć już w połowie grudnia 2016 r. został oficjalnie odebrany od amerykańskiej firmy Hewlett-Packard, która przygotowywała go dla agencji. Ale do dziś program nie został uruchomiony.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, psl

Rolnicy stracą dopłaty, a Polska zapłaci gigantyczną karę?

Jeżeli to prawda, że ARiMR nie jest gotowy do wypłaty pomocy unijnej dla rolników, to nie tylko spowoduje to pogorszenie sytuacji budżetowej gospodarstw, ale będzie to również kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej - ocenili...

- Wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ubiegły rok zostaną wypłacone do końca czerwca - zapewnił z kolei Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Poinformował, że jest rozważane przesunięcie terminu składnia wniosków o dopłaty za 2017 r.

Polityk przekonywał na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że od 1 grudnia do 11 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 13,46 mld zł, czyli 91 proc. całej koperty finansowej. Podkreślił, że "jest to kwota znacząco wyższa, o 2,25 mld zł od kwoty płatności zrealizowanej za rok 2015".

Wiceszef resortu przyznał jednak, że są problemy z wypłatą płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz z tzw. dopłat ONW (dla gospodarstw mających trudne warunki gospodarowania).

- Od 10 maja, po wdrożeniu systemu informatycznego, przyznaję były tu pewne problemy związane z modułowym wdrażaniem, ale miejmy miarę problemów do skali wypłaconych płatności. Pracownicy biur powiatowych ARiMR przeprowadzają kontrole administracyjne wniosków, a po ich zakończeniu kierownicy biur powiatowych wydadzą decyzje w sprawie przyznania tych płatności. Szacuje się, że wszystkie decyzje zostaną wydane do 20 czerwca 2017 r. i przelewy zostaną zrealizowane do końca czerwca 2017 r. - powiedział Zarudzki.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, wypłata dopłat

ARiMR zapewnia: pieniądze wpłyną w terminie na konta rolników

Płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane i zostaną zakończone w ustawowym terminie - zapewnia na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR informuje, że do dnia 8 maja decyzje w sprawie przyznania...

Do 11 maja wnioski o dopłaty za 2017 r. złożyło 885 tys. rolników, czyli 65 proc. potencjalnych beneficjentów. - Wdrożenie funkcjonalności, umożliwiających przeprowadzenie kontroli administracyjnej, jest planowane na 31 lipca, trwają uzgodnienia w zakresie wdrożenia terminu funkcjonalności umożliwiającej realizację płatności obszarowych w ramach PROW od 16 października 2017 r. - powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Polityk zaznaczył, że agencja zapewnia, iż od połowy października będzie gotowa do wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na 2017 r. Jak mówił, w tym roku prawdopodobnie będą one na poziomie 50 proc. dopłat.

Wielu przedstawicieli organizacji rolników, a także posłów pytało o możliwość przedłużenia terminu składnia wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2017 r. Wiceminister, ustosunkowując się do tych wypowiedzi, stwierdził, że sytuacja jest analizowana i wkrótce decyzja zostanie podjęta. Możliwe jest wydłużenie tego terminu do końca maja lub też do połowy czerwca. Jednak w chwili obecnej obowiązuje termin 15 maja.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu