Wyrównanie dopłat? O tym polscy rolnicy mogą zapomnieć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2017,9:20 Aktualizacja: 11-05-2017,23:08
A A A

Przyszła polityka rolna UE, która będzie wdrażana wraz z nowym budżetem od 2020 r., musi stwarzać unijnym producentom równe warunki - przekonywał w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Eksperci uważają, że na wyrównanie dopłat nie ma szans.

W środę w belgijskiej stolicy odbyła się konferencja organizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych pt. "Wspólna Europa silna Wspólną Polityką Rolną".

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, platforma obywatelska

PO: dopłaty bezpośrednie mogą nie zostać wypłacone w terminie

Mamy do czynienia z zagrożeniem terminowego wypłacenia dopłat dla polskich rolników, agencja rolna nie potrafi wdrożyć systemów informatycznych - podkreślają posłowie PO. ARiMR zapewnia, że wypłata dopłat bezpośrednich za 2016 rok...
Wiceszef resortu rolnictwa przedstawiał na niej priorytety naszego rządu dotyczące przyszłości tej polityki po 2020 r. Choć do końca dekady jest jeszcze sporo czasu, to przygotowania do opracowania nowych, wieloletnich ram finansowych i towarzyszących mu polityk już trwają.

Rząd pracuje nad dokumentem, który będzie wskazywał na priorytety Polski, dotyczące zmian we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Zarudzki mówił, że naszym celem jest wypracowanie równych warunków konkurencji dla wszystkich rolników, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą.

- Będziemy dążyć w naszych negocjacjach do wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi - zadeklarował wiceszef resortu rolnictwa.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, psl

Rolnicy stracą dopłaty, a Polska zapłaci gigantyczną karę?

Jeżeli to prawda, że ARiMR nie jest gotowy do wypłaty pomocy unijnej dla rolników, to nie tylko spowoduje to pogorszenie sytuacji budżetowej gospodarstw, ale będzie to również kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej - ocenili...
Choć w wyniku negocjacji obecnego wieloletniego budżetu UE ustalono stopniowe zwiększanie najniższych dopłat (wcześniej różnice między krajami były bardzo duże, bo dopłaty wynosiły od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na hektar na Łotwie), to dalej rolnicy na zachodzie Europy otrzymują wyższe wsparcie z budżetu UE.

Na całkowitą zmianę tego stanu rzeczy się nie zanosi choćby z powodu różnicy kosztów życia i pracy pomiędzy krajami członkowskimi.

- Należy dążyć do wyrównywania dopłat, bo jest ku temu uzasadnienie, ale szanse na to są stosunkowo ograniczone. One byłyby większe, gdyby rósł ogólny budżet. Wiadomo, że on nie będzie rósł, nie będzie rósł również udział wydatków na Wspólną Politykę Rolną, więc nie ma szans na wyrównanie - powiedział PAP prof. dr hab. Walenty Poczta, dziekan Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wspólna Polityka Rolna, WPR, pieniądze na WPR, Krajowa Rada Izb Rolniczych, KRIR

Izby rolnicze: muszą się znaleźć duże pieniądze na WPR

Wspólna Polityka Rolna po 2020 r. powinna dysponować budżetem odpowiednim do skali wyzwań, tak by zapewnić obywatelom UE żywność wysokiej jakości i prowadzić zrównoważone rolnictwo - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych. 10 maja 2017 r....
Negatywnie na środkach dla rolników może odbić się też wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która jest jednym z krajów najwięcej dopłacających do unijnej kasy. - Brexit wpłynie na zmniejszenie budżetu. Nie liczmy na to, że znajdą się chętni na jego zwiększenie - zauważył szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski (PSL).

Jednak wyrównywanie dopłat to tylko jeden z postulatów Polski. Zarudzki mówił, że WPR ma stabilizować dochody, w szczególności małych i średnich gospodarstw. Nasz rząd jest też za utrzymaniem systemu jednolitej płatności obszarowej (SAPS), czyli uproszczonego systemu płatności bezpośrednich.

Wiceminister podkreślał, że zależy nam również na promowaniu działań środowiskowych i klimatycznych, ale jednocześnie na wprowadzaniu uproszczeń dla obiorców środków, którzy realizują te cele. Izby rolnicze wskazują, że tzw. zazielenienie płatności w obecnym budżecie do 2020 roku jest skutecznym, ale bardzo obciążającym dla rolników instrumentem realizacji celów środowiskowych i klimatycznych UE.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Jurgiel: najważniejsze jest utrzymanie WPR po 2020 roku

Priorytetem Polski w debacie o tym, jak będzie funkcjonowała UE po 2020 r., jest utrzymanie wspólnej polityki rolnej i wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa....
Polska chce też regulacji, które wzmacniałyby siłę przetargową rolników wobec sieci handlowych. - Trzeba wspierać lokalne rynki, alternatywne kanały dystrybucji produkcji, czyli wzmacniać rolnika w łańcuchu dostaw - wyjaśniał wiceminister.

Rząd chce też wzmocnienia finansowania drugiego filaru WPR, czyli polityki rozwoju obszarów wiejskich. Polska będzie postulować, by kryteria podziału budżetu w tym obszarze sprzyjały wyrównywaniu poziomów życia w różnych częściach UE. Inną z sugestii naszego kraju jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności w ramach drugiego filaru.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślał, że rolnictwo w Polsce to bardzo ważny element gospodarki. - Widać, że zmieniło się ono w ostatnich latach, ale nadal potrzebuje ogromnych środków po to, byśmy mogli zrównywać poziom życia i konkurencyjność z rolnictwem europejskim - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt