Dzięki modernizacji portu będzie można eksportować więcej zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2016,9:05 Aktualizacja: 13-07-2016,9:38
A A A

Prawie 119 mln euro, najwięcej w historii, otrzyma Port Gdańsk z UE na realizację trzech projektów transportowych. Do 2020 r. ma być m.in. zmodernizowany tor wodny i rozbudowane nabrzeża w Porcie Wewnętrznym oraz drogi w Porcie Zewnętrznym.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował we wtorek, że trzy projekty zgłoszone przez spółkę znalazły się wśród 16 polskich rekomendowanych przedsięwzięć w zakresie transportu, które Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził do dofinansowania ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF - z ang. Connecting Europe Facility).

Elbląg, port, zboża, pasze, drewno, inwestycje, żywność, transport morski

Przez elbląski port mogą być transportowane zboża, pasze i drewno

Władze Elbląga zapowiadają rozwój portu. Dalsze inwestycje są w dużej mierze uzależnione od powstania kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, co ma nastąpić w najbliższych latach. Nowa perspektywa unijna dla Elbląga to również duże...
Spółka poinformowała, że dwa przedsięwzięcia otrzymały najwyższe, dopuszczalne w ramach tego programu dofinansowanie na poziomie 85 proc.

93,7 mln euro z UE ma być przeznaczone na pogłębienie toru wodnego oraz modernizację Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej, Nabrzeża Mew, Oliwskiego, Zbożowego oraz Nabrzeża Dworzec Drzewny w Porcie Wewnętrznym. Wartość inwestycji to ponad 110,2 mln euro. Dla wszystkich zadań zostały złożone już wnioski o pozwolenia na budowę i ostatnie z nich mają być wydane we wrześniu br.

24,4 mln euro Port w Gdańsku ma otrzymać na rozbudowę i modernizację sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym. Budowa i przebudowa ulic o łącznej długości 7,2 km oraz torów o łącznej długości 10 km ma kosztować ponad 28,7 mln euro.

port, stocznia, transport, przemysł okrętowy, biznes, przemysł

Polskie stocznie i porty odzyskują znaczenie w Europie

Polskie stocznie i dostawcy związani z przemysłem okrętowym sprzedali w ub. roku produkty i usługi warte ponad 11 mld zł, co oznacza wzrost o ok. 5-10 proc. – szacuje Forum Okrętowe, skupiające pracodawców z tej branży. Stocznie mają...
Dotacja pół miliona euro ma być przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowej i środowiskowej dla infrastruktury kolejowej dla terenów na zapleczu Nabrzeża Dworzec Drzewny oraz infrastruktury drogowej dotyczącej ulicy Ku Ujściu. Projekt studyjny o wartości 1 mln euro ma być realizowany w partnerstwie z miastem Gdańsk.

Podano, że dofinansowanie unijne w wysokości prawie 119 mln euro z funduszu CEF będzie, jak dotąd, najwyższym w historii portu. Umowy w sprawie dofinansowania mają być podpisane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w drugiej połowie roku. Przygotowania do realizacji inwestycji trwały od ponad trzech lat. Obecnie trwają procedury wydawania pozwoleń na budowę dla większości zadań.

Port przekonuje, że planowane inwestycje pozwolą na unowocześnienie infrastruktury poprawiającej dostęp do portu zarówno od strony lądu, jak i wody. Ich efektem będzie nie tylko poprawa bezpieczeństwa żeglugi w Porcie Gdańsk, ale też usprawnienie ruchu na lądzie.

gdynia_port_kontenerowiec_pap

Port w Gdyni przyjął najdłuższy kontenerowiec w historii

Do portu w Gdyni w piątek rano wpłynął najdłuższy i jeden z największych w historii obsługiwanych w tym porcie kontenerowców; ma ponad 324 metry długości i może przewozić prawie 8,1 tys. TEU czyli standardowych kontenerów. Statek jest...
W 2015 r. w porcie przeładowano rekordowe, prawie 36 mln ton towarów. Spółka szacuje, że dynamika tegorocznych przeładunków wskazuje, że w 2016 r. może być obsłużonych ok. 40 mln ton. Strategia Rozwoju portu do roku 2027, oparta o dane światowe, wykazuje, że w roku 2030 wolumen przeładunkowy Portu Gdańsk może wynieść około 100 mln ton.

Wśród projektów rekomendowanych przez Komitet Koordynacyjny CEF Transport o przyznaniu środków znalazł się także projekt o wartości 141,5 mln euro zgłoszony przez PKP PLK, którego celem jest poprawa infrastruktury kolejowej do Portu Gdańsk.

Dofinansowanie z UE to prawie 116 mln euro. "To oznacza, że już wkrótce do Portu Gdańsk popłynie ponad 1 mld zł środków unijnych, z tego ponad 0,5 mld zł na projekty realizowane bezpośrednio przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk" - podała spółka.

Firma oceniła, że "taka decyzja Komisji Europejskiej jest potwierdzeniem niebagatelnego znaczenia Portu Gdańsk na mapie Transeuropejskiej Sieci Transportowej Unii Europejskiej i jego perspektywicznego znaczenia w kontekście rozwoju mapy logistycznej starego kontynentu".

Jak podała KE, do projektów rekomendowanych zakwalifikowano 16 polskich przedsięwzięć na łączną kwotę dofinansowania prawie 1,9 mld euro. Wśród beneficjentów są: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (administrator krajowej infrastruktury drogowej), PKP PLK (administrator krajowej infrastruktury kolejowej), Cargotor, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt