Dopłaty do upraw sorga i trawy sudańskiej w ekologii?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2025,9:40 Aktualizacja: 18-07-2025,10:05
A A A

Znamy stanowisko ministerstwo rolnictwa ws. dopuszczenia uprawy mieszańców sorga i trawy sudańskiej do wsparcia w ramach interwencji Rolnictwo ekologiczne z Planu Strategicznego WPR 2023-2027.

Takie mieszańce sorga i trawy sudańskiej są dostępne, a ich zaletami - według samorządu rolniczego - mają być np. wytrzymałość na niedobory wody i pozostawanie dobrym źródłem paszy (samo sorgo zresztą również może się cechować takimi walorami).

„W obliczu coraz trudniejszych warunków klimatycznych, w tym przedłużających się okresów suszy, ważne jest wprowadzenie możliwości uprawy roślin dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych” – wskazywano w wystąpieniu samorządu w sprawie możliwości uprawy takich mieszańców w produkcji ekologicznej, objętej wsparciem.

Mieszańce trzeba deklarować jako sorgo

Ustosunkowując się do niego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) informuje, że w przypadku Interwencji Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027, wsparcie przyznawane jest w ramach pakietów, tj. określonych grup upraw, a rośliny uprawiane w ramach poszczególnych pakietów zostały określone w przepisach rozporządzenia ekologicznego.

Promocja odmian sorgo – Pawłowice 2024

W dniu 26 września br. odbyła się Promocja odmian sorgo, zorganizowana przez Polski Związek Producentów Kukurydzy w Instytucie Zootechniki – Państwowym Instytucie Badawczym Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach k. Leszna, który...

„Uprawa sorgo wspierana jest w ramach Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych. W wykazie roślin objętych płatnościami ekologicznymi (załącznik nr 4 do rozporządzenia ekologicznego) sorgo, zgodnie z taksonomią roślin (systemem klasyfikacji), zostało uszczegółowione do poziomu rodzaju - tj. Sorghum spp. Zgodnie z hierarchią klasyfikacji roślin, mieszańce sorgo i trawy sudańskiej należy traktować jako odmiany mieszczące się w obrębie rodzaju (Sorghum), tak więc dopuszczalna jest ich uprawa w ramach pakietu upraw paszowych z interwencji Rolnictwo ekologiczne. Mieszańce takie powinny być deklarowane we wniosku o płatności ekologiczne jako sorgo” – wyjaśnia MRiRW.

Instytuty pozytywnie o walorach paszowych

Ponadto jego Departament Płatności Bezpośrednich dodatkowo zwrócił się do państwowych

instytutów badawczych z prośbą o wyrażenie opinii co do przydatności uprawy mieszańcowej odmiany sorga i trawy sudańskiej jako uprawy ekologicznej.

Instytuty wypowiedziały się pozytywnie, podkreślając walory paszowe tej rośliny, jej dobre dostosowanie do warunków klimatycznych i wysoką odporność na choroby upraw rolniczych” – przekazuje resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij