Banki ukarane za kredyty we frankach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2016,11:55 Aktualizacja: 19-01-2016,12:19
A A A

UOKiK nałożył na mBank ponad 6,5 mln zł za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. ING Bank Śląski, drugi bank, wobec którego Urząd wydał decyzję w podobnej sprawie sam zobowiązał się do zmiany praktyk.

Postępowania przeciw mBankowi oraz ING Bankowi Śląskiemu zostały wszczęte w czerwcu 2015 r. Sześć kolejnych postępowań jest w toku. Według Urzędu banki, rozliczając umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, powinny uwzględniać ujemne oprocentowanie.

Jak podał Urząd, mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych we szwajcarskiej walucie, dlatego Prezes UOKiK nakazał zaniechania stosowania tej praktyki.

pieniądze, podatek bankowy, uchwała, sejm

Podatek bankowy ze stawką 0,44 proc. rocznie uchwalony

Od lutego 2016 r., m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów - we wtorek Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa...

Ponadto mBank musi usunąć skutki stwierdzonego naruszenia: kredytobiorcom ma zostać zwrócona kwota wynikająca z przeliczenia oprocentowania przyjmującego wartość ujemną. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 6,5 mln zł (6 585 493 zł).

Z kolei ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk. "Bank będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie kredytów, przeliczy oprocentowanie stosowane dotychczas i odda klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem a tym, które uwzględnia obniżony LIBOR. Ponadto poinformuje klientów o podjętych działaniach" - podał UOKiK.

Rozstrzygnięcia UOKiK zostaną ponadto opublikowane na stronach internetowych obu banków. Jak zaznaczył Urząd, obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku poinformował na Twitterze, że bank "zamierza odwołać się od decyzji UOKiK w sprawie praktyk związanych z ujemnym oprocentowaniem kredytów w CHF".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021