Każdy chce wygrać. Startują eliminacje szkolne OWiUR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2014,17:35 Aktualizacja: 16-10-2017,22:53
A A A

Już w piątek i sobotę w całej Polsce odbędą się eliminacje szkolne XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Olimpiada, której patronem medialnym jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu "APRA" to jeden z najbardziej cenionych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych dla młodzieży.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych składa się z dziewięciu bloków tematycznych (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu).

To dopiero początek

Eliminacje szkolne to pierwszy etap zmagań, w którym weźmie udział ok. 20 tys. uczniów. - Chodzi o to, aby wytypować tych najlepszych, którzy będą godnie reprezentowali szkołę na etapie okręgowym, a później centralnym - mówi Tadeusz Zduniuk, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Szkoła z Bielska Podlaskiego jest wymieniana w gronie tegorocznych faworytów. W centralnym etapie olimpiady (rok szkolnym 2013/2014) zajęła pierwsze miejsce w kraju. Chodzi o rywalizację zespołową (reprezentanci ZS nr 4 zajęli czołowe miejsca w kilku blokach tematycznych).

Jest apetyt na wygraną

O tym, że olimpiada jest bardzo ważna dla całej szkoły przekonuje również dyrektor Zespołu Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego w Warszawie. - Nasi uczniowie, którzy startują w bloku ogrodnictwo i architektura krajobrazu od dawna, pod okiem nauczycieli przygotowują się do rywalizacji - podkreśla Anna Bernaciak.

Placówka w roku szkolnym 2013/2014 miała na etapie centralnym aż trzech laureatów. - Wszyscy uzyskali tytuł laureata i jednocześnie indeksy wyższych szkół rolniczych z pominięciem postępowania rekrutacyjnego - zaznacza dyrektor Bernaciak. - Nie ukrywam, że teraz również liczymy na dobre wyniki. Celem jest wygrana - dodaje.

Jednocześnie podkreśla, że laureaci etapu centralnego są w szkole "ważnymi osobami". - To o nich się mówi i ich osiągnięcia stawia za wzór dla młodszych klas - przyznaje Anna Bernaciak.

Najlepsi przejdą dalej

Warto się starać, bo uczniowie z najlepszymi wynikami zakwalifikują się do eliminacji okręgowych, które zaplanowano w dniach 17-18 kwietnia 2015 r. (lista szkół, w których odbędzie się rywalizacja zostanie zatwierdzona w lutym przyszłego roku).

Wielki finał odbędzie się w dniach 29-30 maja 2015 r. w Olsztynie. To właśnie wtedy odbędą się eliminacje centralne, które są prawdziwym ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań.

O tym, jak trudno zakwalifikować się do finału świadczy fakt, że podczas 38. edycji OWiUR w eliminacjach centralnych, które odbyły się w Nawojowej koło Nowego Sącza, w dziewięciu blokach tematycznych rywalizowały "zaledwie" 222 osoby.

Byli to najlepsi z najlepszych, a więc uczniowie, którzy z powodzeniem przebrnęli najpierw przez eliminacje szkolne, a później okręgowe. W sumie w olimpiadzie na etapie szkolnym startowało 18 tys. uczniów (do rywalizacji okręgowej zakwalifikowało się 1208 osób).

***

Patronem medialnym wydarzenia w tej i w kolejnej edycji OWiUR jest wydawnictwo APRA, które wydaje szereg znanych i cenionych magazynów, w tym między innymi miesięcznik "Rolnik Dzierżawca", "Nowoczesna Uprawa", "Rolniczy Przegląd Techniczny", "Agroenergetyka", "Hoduj z głową bydło" oraz "Hoduj z głową świnie".

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju.

Celem olimpiady jest przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, a także umożliwienie najlepszym kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Warto podkreślić, że laureaci eliminacji centralnych zyskują możliwość studiowania na wielu prestiżowych uczelniach rolniczych w kraju.

Poleć
Udostępnij